اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی کانن خط می اندازد؟

یکی از مشکلات آزار دهنده و رایج دستگاه کپی، مربوط به زمانی هست که دستگاه روی برگه های چاپ شده، خط میندازه. تصور کنین در حالی که میخواین از یه سند خیلی مهم کپی بگیرین، میبینین که کپی خارج شده از دستگاه خطوط اضافه داره و حتی گاهی محتوا مشخص نیست. 

بدون شک این اتفاق اصلا خوشایند نیست و میتونه کار شما رو حسابی مختل کنه. اما باید بدونین که این مشکل، هم دلایل مشخصی داره و هم راه حل های کاربردی براش هست. ما در ادامه ی این مطلب، ضمن بررسی دلایل خط انداختن دستگاه کپی ، روش های کاربردی برای برطرف کردن این مشکل و جلوگیری از بروز مجددش رو به شما عزیزان آموزش میدیم. 

لازمه بدونین که روش ها و مطالب مطرح شده، با استفاده از تجربه و دانش فنی مجرب ترین تکنسین های تعمیر دستگاه کپی در نمایندگی کانن جمع آوری شده و میتونین از درست بودنشون اطمینان کامل داشته باشین. در صورتی که مشکل حل نشد و همچنان شاهد خط انداختن دستگاه فتوکپی تون بودین، میتونین نکات و راهنمایی های لازم رو از تعمیرکارهای ماهر نمایندگی canon در مرکز سخت افزار ایران دریافت کنین.

اصلی ترین دلایل خط انداختن کپی

به طور کلی، موارد و دلایل متعددی رو میشه در خط انداختن دستگاه کپی موثر دونست. اما باید گفت که اصلی ترین دلیل بروز این ایراد، معیوب شدن قطعات داخلی دستگاه هست. یعنی وقتی یه بخش هایی مثل درام، غلطک، کارتریج و … دچار ایرادهای عملکردی میشن، برگه ها همراه با خطوط اضافی از دستگاه کپی کانن بیرون میان. 

اگه یه کم خوش شانس باشین و قطعات داخلی آسیبی ندیده باشن، ممکنه مشکل از خود سندی باشه که میخواین ازش کپی بگیرین. اگه خود سند لکه یا خطوطی داشته باشه، طبیعتا کپی اون هم همون خطوط رو خواهند داشت. بنابراین بهتره قبل از انجام هر کاری برای تعمیر دستگاه کپی ، برگه ای رو که میخواین ازش کپی بگیرین چک کنین. یه مساله دیگه که میتونه در خط انداختن فتوکپی دخیل باشه، آلودگی شیشه دستگاه هست. در غیر این صورت، احتمالا مشکل از یکی از قطعات کارتریج، فیوزینگ و داکتر بلید هست و برای رفع خط انداختن فتوکپی canon ، باید این قطعات به صورت تخصصی تعمیر و یا تعویض بشن. برای این کار میتونین روی مهارت و دانش فنی تعمیرکار های با تجربه ی نمایندگی تعمیرات کانن در مرکز سخت افزار ایران حساب کنین.

این مقاله را از قلم نیندازید : علت چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی چیست ؟

راه حل های خط انداختن دستگاه کپی

خوشبختانه خط انداختن فتوکپی اصلا مشکل حادی نیست و میشه به راحتی برطرفش کرد. برای این کار روش های مختلفی وجود داره که مهم ترین و کاربردی ترین اونها عبارتند از:

پاک سازی لکه های تونر

در بخش های قبلی گفتیم که یکی از دلایل خط انداختن دستگاه کپی ، خرابی قطعاتی مثل کارتریج هست. در صورت خرابی این قطعه، تونر بیرون میریزه و با آلوده کردن شیشه، باعث میشه که خطوط و نقطه های اضافی روی برگه ایجاد بشه. برای رفع مشکل در این شرایط، باید با استفاده از یه دستمال نرم، این لکه ها رو از سطح شیشه پاک کنین؛ به این ترتیب فرایند چاپ هم بدون هیچ ماده ی اضافی انجام میشه و میتونین کپی با کیفیت تری در اختیار داشته باشین. کارشناس های تعمیرات ماشین های اداری همیشه به کاربرا توصیه میکنن که بعد از شارژ کردن کارتریج، اونو تمیز و تونرهای اضافه ش رو تخلیه کنن تا چنین مشکلاتی هم ایجاد نشه.

تمیز کردن اسلاید شو

یه راه حل دیگه برای رفع مشکل خط انداختن دستگاه کپی ، آلودگی اسلاید شو هست. اسلاید شو یه بخش جدید در دستگاه های فتوکپی هست که اجزای داخلی دستگاه رو تمیز میکنه. خب به دلایل مختلفی ممکنه خود اسلاید شو هم آلوده بشه و نیاز به پاکسازی داشته باشه. این مساله میتونه منجر به خط انداختن دستگاه کپی بشه و کیفیت چاپ رو کاهش بده. مشخصه که با تمیز کردن این قطعه میتونین مشکل رو برطرف و از بروز دوباره ی اون جلوگیری کنین. یه روش دیگه برای رفع مشکل مورد بحث هم اینه که سینی کاغذ رو به دقت گردگیری کنین.

تمیز کردن شیشه

وضعیت شیشه تاثیر زیادی در کیفیت چاپ دستگاه فتوکپی داره؛ آلودگی این قطعه هم به عنوان یکی از دلایل خط انداختن دستگاه کپی شناخته میشه. یه مساله ای که وجود داره اینه که برای تمیز کردن شیشه باید نکاتی رو رعایت کنین تا به این بخش آسیب نرسه. اولیش این که شیشه رو با یه دستمال نرم که با شیشه پاک کن غیر ساینده یا تمیز کننده لنز عینک مرطوب شده، تمیز کنین تا خط و خشی روش نیفته. 

توجه داشته باشین که استفاده از مواد صنعتی و پاک ‌کننده ‌هایی مثل استون، بنزین، آمونیاک، اتیل الکل یا کربن تتراکلرید برای تمیز کردن شیشه دستگاه فتوکپی، ممکنه مشکلات جدی تری رو برای شیشهاین قطعه کاربردی و مهم ایجاد کنه. نکته ی دیگه ای که باید رعایت کنین اینه که مایع پاک ‌کننده رو به طور مستقیم به شیشه نپاشین؛ چون این کار باعث میشه مایع به داخل دستگاه نفوذ پیدا کنه و به تبع اون، مشکلات جدی تری برای این محصول ایجاد بشه. در نهایت، اگه مشکل خط انداختن دستگاه کپی با هیچ کدوم از روش های ذکر شده برطرف نشد، بهتره برای بررسی بهتر و دریافت خدمات تخصصی تر، از همکارای ما در نمایندگی مجاز کانن مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرین.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩