اشتراک گذاری

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

روشن نشدن تلویزیون مشکل شایعی است که به دلایل مختلف رخ می‌ دهد. گاهی این مسئله به فرسودگی یکی از قطعات دستگاه ربط دارد؛ در حالی که برخی مواقع دیگر تنها پای یک نقص جزئی در میان است. برای مثال احتمال دارد ایراد از ناحیه ریموت کنترل، منابع ورودی، پنل یا سایر بخش‌ ها باشد. به همین دلیل برای رفع مشکل پیش روی خود نخست اتصالات برق، منابع ورودی، کابل‌ ها و… را بررسی نمایید. نهایتاً در صورت روشن نشدن دستگاه با تکنسین های کارکشته مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون مشورت کنید.

علت-روشن-نشدن-تلویزیون-چیست؟

فهرست مطالب

انواع حالات روشن نشدن تلویزیون

گاهی اوقات تلویزیون نیز مانند سایر لوازم برقی روشن نمی‌ شود. این مشکل صرف نظر از برند و مدل، برای نمایشگرهای مختلف اتفاق می ‌افتد. به طور کلی روشن نشدن تلویزیون ممکن است به صورت یکی از حالات زیر باشد:

این مقاله برای شما مفید است : چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

تلویزیون روشن نمی‌ شود، در حالی که چراغ استندبای چشمک می‌ زند

چنانچه محافظ برق مستهلک شده باشد، قادر به تامین ولتاژ مورد نیاز برای تلویزیون نخواهد بود. بنابراین دستگاه روشن نمی ‌شود؛ در صورتی که چراغ استندبای آن به چشمک زدن ادامه می ‌دهد. از این رو لازم است محافظ برق را بررسی کرده و از بابت سلامت آن مطمئن شوید. چنانچه محافظ برق سالم باشد، احتمالاً تلویزیون نقص فنی پیدا کرده و نیاز به تعمیر دارد.

تلویزیون روشن نمی ‌شود، در حالی که چراغ استندبای روشن است

روشن بودن چراغ استندبای به این معنا است که تلویزیون در حالت آماده به کار می باشد. در چنین شرایطی تنها باید دکمه پاور روی ریموت کنترل را بفشارید تا دستگاه روشن شود. اما اگر پس از فشار دادن دکمه روشن/خاموش روی ریموت، وسیله راه اندازی نشد، به احتمال زیاد کنترل خراب شده است.

البته امکان دارد مشکل روشن نشدن تلویزیون به خاطر تمام شدن باتری کنترل نیز باشد. برای این که اطمینان حاصل کنید ایراد از ناحیه ریموت کنترل است، تلویزیون را با استفاده از دکمه پاور روی بدنه آن روشن نمایید. اگر پس از فشردن دکمه پاور دستگاه کار کرد، نشان می ‌دهد ایراد از ناحیه ریموت است؛ پس باتری ‌های آن را تعویض کنید.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد : چرا تلویزیون به وای فای وصل نمی شود ؟

تلویزیون روشن نمی‌ شود، در حالی که چراغ استندبای خاموش است

در این مواقع برای رفع ایراد تلویزیون باید مطمئن شوید که جریان برق مورد نیاز برای آن تامین می ‌شود یا خیر. به این منظور می‌ توانید دوشاخه را به پریز دیگری متصل کنید. اگر وسیله روشن نشد، بیانگر این است که پریز اول ایراد نداشته است. سپس با استفاده از یک اهم متر کابل تلویزیون را بررسی کنید.

در صورتی که تامین برق مشکل نداشته باشد، باید دکمه پاور روی ریموت کنترل را بفشارید. چنانچه پس از این کار چراغ استندبای روشن شد، به معنای آن است که تلویزیون خراب شده است. در چنین شرایطی احتمال دارد ایراد از ناحیه بک لایت یا مین برد باشد.

در گام بعدی برای رفع ایراد روشن نشدن تلویزیون به کمک ریموت کنترل عملکرد آن را ارزیابی کنید. هنگام فشار دادن دکمه‌ های کنترل ممکن است آیتم هایی مانند نشانگر مربوط به کم و زیاد کردن صدا و… روی نمایشگر مشاهده شود. این امر نشان دهنده روشن بودن تلویزیون است. بنابراین باید دستگاه را از برق بکشید و آن را به پریز دیگری متصل کنید. حالا اگر هیچ آیتمی روی نمایشگر ظاهر نشد، ایراد از جانب ریموت کنترل می باشد.

دلایل عدم روشن شدن تلویزیون

عدم روشن شدن تلویزیون مشکلی است که معمولاً نگرانی کاربران را به همراه دارد. آشنایی با دلایل ایجاد کننده چنین مسئله‌ ای به شما کمک می‌ کند تا به موقع اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید. از جمله عواملی که راه ‌اندازی دستگاه را با اختلال مواجه می‌ کنند عبارتند از:

اینو بخون حتما به کارت میاد : سیاه شدن تصویر تلویزیون

ایراد در تامین برق

هرگونه ایراد در تامین برق روشن نشدن تلویزیون را به دنبال دارد. برای مثال اگر کابل برق یا پریزی که از آن استفاده می ‌کنید آسیب ببینند، وسیله راه اندازی نخواهد شد. به همین دلیل مطمئن شوید که سیم برق دچار شکستگی یا خرابی نیست؛ همچنین به درستی در پریز قرار گرفته است. در صورت معیوب بودن کابل آن را با سیم جدید تعویض کنید. همچنین دوشاخه را به پریز دیگری بزنید، سپس عملکرد دستگاه را بررسی نمایید.

اشکال در منابع ورودی

بسیار مهم است که کابل ‌ها به درستی به ورودی‌ هایی نظیر AV یا HDMI متصل شوند. در غیر این صورت مشکلاتی مانند کار نکردن تلویزیون پیش می‌ آید. لذا کابل‌ ها را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که به ورودی درستی متصل شده‌ اند. همچنین دیوایس متصل شده به نمایشگر را چک نمایید و مطمئن شوید که روی حالت خاموش یا استندبای نیست. نهایتا اگر دستگاه به طور اتوماتیک به ورودی صحیح منتقل نشد، با استفاده از ریموت کنترل این کار را انجام دهید.

خرابی ریموت کنترل

احتمال دارد روشن نشدن تلویزیون به علت مشکلات ریموت کنترل باشد. به همین دلیل نخست باتری کنترل را بررسی نمایید و مطمئن شوید که تمام نشده است. سپس در صورت نیاز باتری را تعویض کرده و مجدداً عملکرد ریموت را ارزیابی نمایید. اگر ریموت خراب شده باشد، لازم است آن را با یک کنترل دیگر جایگزین کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : تعمیر مین برد تلویزیون

آسیب دیدن دکمه روشن خاموش تلویزیون

گاهی اوقات دکمه روشن خاموش بدنه تلویزیون در حالت فشرده قرار می ‌گیرد. در این مواقع دکمه پاور عملکرد مناسبی نخواهد داشت، بنابراین باید برای رفع چنین ایرادی از یک تکنسین کمک بگیرید.

خراب شدن برد پاور

برد پاور یکی از قطعات مهم تلویزیون است که به طور متوسط هر 6 سال یک بار نیاز به سرویس دارد. چنانچه نسبت به این مسئله بی ‌توجه باشید، برد پاور خراب شده و دستگاه از کار می ‌افتد. به طوری که حتی چراغ پاور روشن نخواهد شد. در چنین شرایطی تکنسین ‌ها برای رفع مشکل، قطعات سوخته برد را تعویض می‌ کنند.

اختلالات نرم افزاری

یکی از رایج‌ ترین دلایلی که باعث روشن نشدن تلویزیون می ‌شود، اختلالات نرم ‌افزاری است. نمایشگرهای هوشمند امروزی مجهز به نرم ‌افزارهای پیشرفته ‌ای هستند که بسیاری از عملکردهای دستگاه را کنترل می‌ کنند. بنابراین وجود باگ یا هر نوع اختلال نرم ‌افزاری دیگر موجب کار نکردن تلویزیون می‌ شود.

ویروسی شدن

چنانچه فلش یا سایر دیوایس های آلوده را به تلویزیون متصل کنید، بدافزارها به آن منتقل می‌ شوند. ویروس ‌ها تمام قسمت‌ های دستگاه را تحت تاثیر قرار خواهند داد و از روشن شدن آن جلوگیری می‌ کنند. در این مواقع ضروری است برای رفع مشکل از یک متخصص درخواست کمک نمایید.

خرابی مین برد

مین برد وظیفه هماهنگ کردن تصویر و صدا را بر عهده دارد؛ لذا در صورت خرابی این قطعه تلویزیون روشن نمی ‌شود. البته گاهی اوقات دستگاه کار می کند، اما روی لوگوی سازنده ثابت می‌ ماند. در چنین شرایطی برای لازم است مین برد ترمیم یا تعویض گردد.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *