اشتراک گذاری

تکنیک های عکاسی که شما را هیجان زده می کند!

اگر شما هم از علاقه مندان عکاسی هستید و به دنبال خلق تصاویر جدید و خاص می گردید، قبل از انتخاب سوژه و عکاسی بهتر است که تکنیک های عکاسی حرفه ای را مطالعه کنید و از بین آنها بهترین روشی که مناسب سبک خودتان است را انتخاب نمایید.

تکنیک-های-عکاسی-که-شما-را-هیجان-زده-می-کند!

تکنیک های عکاسی حرفه ای

ما در این مقاله قصد داریم که شما را با این روش ها و نکات مهم عکاسی حرفه ای آشنا کنیم و شما را در تولید و انتشار عکس های عالی همراهی کنیم.

با بهره مندی از تکنیک های عکاسی و  حس هنری در عکس هایتان می توانید، تصاویر جذاب و حرفه ای ایجاد کنید که باعث شود یک بیننده را برای مدتی به فکر فرو برد و آن تصویر در ذهنش ماندگار شود.

نمایندگی تعمیر دوربین در تهران ( تمامی برند ها ) همراه با ضمانت نامه معتبر !

عکاسی در شب

یکی از شیوه های عکاسی حرفه ای، عکاسی در شب است. درشب با تاریک شدن هوا، نورهای مصنوعی شروع به تابش می کنند. شما می توانید با نزدیک شدن به سوژه های نورانی و دنبال کردن آنها از خلق تصاویر جدید لذت ببرید.

نور انتزاعی

اولین ایده برای عکاسی حرفه ای در شب رد نور ماشین در خیابان که منجر به تصویری با رد نور انتزاعی خواهد شد، است.

برای تعیین محل فوکوس عکس، از گزینه ی Live View  استفاده کنید. بعد از انتخاب نقطه ی فوکوس، برای شروع عکاسی، تنظیمات لنز دوربین را بر روی فوکوس دستی تنظیم کنید، تا به این طریق مانع از تغییر فوکوس قبل از فشردن دکمه ی شاتر شوید.

بهترین تنظیم سرعت شاتر در حالت مرسوم چیزی بین 10 تا 20 ثانیه است. این زمان به ماشینی که به عنوان سوژه انتخاب کرده اید، فرصت کافی برای طی کردن طول فریم شما را می دهد. دیافراگم را در حدود تنظیمات میانی انتخاب کنید. مناسب ترین تنظیم دیافراگم درعکاسی از ماشین ها در شب f/8 است.

آسمان شب

آسمان شب نیز بهترین تکنیک برای ثبت تصاویر هنری خواهد بود. هنگامی که آسمان ستاره باران است با دنبال کردن رد ستاره ها می توانید عکس های چشم نوازی را ثبت کنید.

برای این کار کافیست حالت manual دوربین خود را فعال کنید و فوکوس دوربین را در حالت بی نهایت قرار دهید. به وسیله ی حالت Blub mode ایزو را کم کنید تا نویزهای دیجیتالی هم کمتر شوند. از دیافراگم باز مثل f/2.8 استفاده کنید تا جای ممکن نور را جمع کنید و زمان نوردهی را کاهش دهد. چند شات با نوردهی های کوتاه تر بگیرید و آنها را در فتوشاپ به هم وصل کنید تا تصویر چرخش ستارگان را بیشتر نمایش دهد و نویز دیجیتال را کمنر کنید و این را با یک تصویر که با نوردهی بلندتر گرفته شده، مقایسه کنید.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : در صورت افتادن دوربین عکاسی در آب چه کار باید کرد ؟

نقاشی نور

برای نقاشی در فضا می توانید از چراغ قوه ی گوشی یا یک فلاش استفاده کنید. نقاشی با نور یک تکنیک جذاب عکاسی حرفه ای است که در همه جا از عکس هاس طبیعت بی جان تا عکاسی منظره گسترده، می تواند کاربرد داشته باشد. برای این کار دوربین را بر روی Bulb mode قرار دهید و از یک کنترل شاتر قابل قفل برای باز نگه داشتن شاتر در زمان نوردادن سوژه بهره ببرید. با کیفیت ترین نوردهی و قدرت نور را انتخاب کنید و به نوردهی در زمان طولانی ادامه دهید. سعی کنید چراغ قوه دایما در حرکت باشد و نوردهی را با استفاده از نمودار روی صفحه نمایش خود بررسی کنید، نقاشی نور باید درخشان و تابان باشد اما نسوزد.

عکاسی پرتره

 از قدیم الایام ثبت تصاویر چهره از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است، شما می توانید با رعایت نکات کلیدی عکس از چهره آن را به یک تصویر هنری حرفه ای و جذاب تبدیل کنید.

استفاده از نور پنجره

اگر شما عکاسی پرتره در خانه را برای شروع عکاسی حرفه ای خود انتخاب کرده اید، می توانید از پنجره و یک رفلکتور استفاده کنید. سوژه را در زاویه ی روبروی پنجره قرار دهید و به وسیله ی یک رفلکتور سفید یا نقره ای روی صورت سوژه سایه بیندازید. مواظب نورهایی باشید که از شیشه ی پنجره به صورت فرد منتقل می شود، رنگ سبز چمنی حالت مریضی به سوژه می دهد در صورتی که نور عصرگاهی خورشید، گرمی مطبوعی را منعکس می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : راه های مراقبت از لنز دوربین

پرتره High-key

 نور را در بیشترین حالت خود انتخاب کنید تا تاثیر High-key را ببینید که ظاهر ظریف به پرتره ی شما می دهد. عکاسی High-key با حذف سایه های خشن یک محیط کاملا روشن ایجاد می کند که می تواند حسی از خوشبینی یا زیبایی سوژه را منعکس کند. برای عکاسی High-key به 3 تا 4 فلاش نیاز دارید؛ دو تا روی سوژه و دو تا برای استفاده در پس زمینه. لازم است مطمئن شوید که دوربین تان توانایی ثبت عکس با نور زیاد را، بدون سفید شدن سوژه دارد.

پرتره نوزادان

یک تکنیک دیگر در عکاسی حرفه ای پرتره از نوزدان، استفاده از نور طبیعی است. نور فلاش چهره ی نوزاد را رنگ پریده نشان می دهد. تلاش کنید نوزاد را کنار پنجره قرار دهید، درست جایی که نور طبیعی موجود باشد. از یک رفلکتور برای هدایت بهتر نور بر روی نوزاد کمک بگیرید. هرچه نور بیشتری بر روی سوژه تابیده شود، می توانید از حساسیت ایزوی پایین تری استفاده کنید تا عکس با کیفیتی داشته باشید. مناسب ترین زمان برای عکاسی از نوزادان بلافاصله بعد از غذا خوردن نوزاد و یا زمانی که از خواب می شوند، است. در این زمان ها آنها بسیار فعال و هوشیارتر از بقیه ی ساعت ها هستند.

عکاسی متوالی

Burst Mod یا عکاسی متوالی گزینه ای در دوربین های پیشرفته است که در آن تا زمانی که انگشت خود را از شاتر برنداشته اید، دوربین اقدام به عکاسی پیاپی میکند. کارکرد این روش در عکاسی حرفه ای برای هنگامی است که می خواهید از اجسام در حال حرکت عکس شفاف بگیرید.

عکاسی با نور شمع

عکاسی با نور شمع می تواند شیوه ی جالبی برای عکاسی حرفه ای باشد. هنگامی که با نور شمع عکاسی می کنید نیاز است ایزو را تا 1600 و بالاتر اضافه کنید و اگر سرعت شاتر بالا می خواهید تا همه حرکات سوژه را نشان دهید از دیافراگم بسته تر استفاده کنید. دوربین را در حالت بدون فلاش قرار داده و از حالت نوردهی دستی کمک بگیرید. تمام نورها را خاموش کنید تا فاصله دوربین با سوژه به وسیله ی نور شمع ها پر شود. اگر می خواهید پرتره فقط با نور شمع باشد بهتر است از شمع های بیشتری بهره بگیرید. این کار میزان نور لازم برای نوردهی را زیاد می کند و همچنین باعث گسترش سایه های نرم تر می شود، که خود روشی برای ثبت تصاویر حرفه ای می باشد.

روش هایی برای عکاسی حرفه ای خیابانی

تکنیک دیگر در عکاسی حرفه ای، عکاسی خیابانی است. در عکاسی خیابانی بهتر است از لنزهای زوم استفاده نکنید با این روش می توانید توجه ها نسبت به خود را کمتر کنید. یک لنز زوم استاندارد که فاصله ی کانونی آن بین 24 تا 50 میلی متر است، شما را وادار می کند که به سوژه نزدیکتر شوید که باعث میشود به موقعیت ها واکنش سریعتری نشان دهید.

شکل های گرافیکی شهر

موقعیت هایی که خط های مستقیم و برجسته و طراحی قوی دارند، بهترین سوژه در عکاسی حرفه ای خیابانی هستند. عکس خود را تصور کنید و صبر کنید تا شخصی از مقابل صحنه رد شود. پله هایی که از بالا به تصویر کشیده می شوند، موقعیت مناسبی است تا این سبک از عکاسی را تمرین کنید. از سایه ها به عنوان یک عنصر بصری استفاده کنید حتی می توانند خودشان یک نقطه ی کانونی در نظر گرفته شوند.

استفاده از همجواری

کمی از عکاسی کلیشه ای فاصله بگیرید و به دنبال ثبت عکس های غیر واقعی و طعنه آمیز بروید. پیدا کردن عکس های همجواری مقابل ویترین فروشگاه ها ایده ی جالب است.

استفاده از روش پنینگ

استفاده از روش پنینگ می تواند ایده ای جذاب برای ثبت تصاویر حرفه ای در حال حرکت باشد. این روش برای ثبت تصاویر اتومبیلرانی یا دوچرخه سواری که مهمترین شاخصه آنها در حرکت بودن است، بهترین گزینه است. در این نوع تصویر سوژه کاملا واضح است ولی بقیه ی محیط به صورت محو شده در می آید.

برای دستیابی به این روش کافیست دوربین خود را در حالت شاتر قرار داده و میزان آن را بسته به سلیقه ی خود کم یا زیاد کنید. البته توجه داشته باشید که سرعت شاتر را نباید آنقدر بالا ببرید که همه چیز در تصویر ثابت باشد و نباید آنقدر پایین بیاورید که تصویر به حالت محو شده در بیاید.

تکنیک هایی  برای عکاسی منظره

عکاسی از منظره همیشه مورد استقبال عکاسان حرفه ای و مبتدی بوده است. ثروت های عظیمی به صورت مناظر طبیعی سرشار از شگفتی و احساس وجود دارد که با تغییرات فصل و زمان زیبایی آن دو چندان می شود.

لازمه ی ثبت عکس های جذاب و دیدنی وقت گذاشتن در محیط بیرون و همراه شدن با طبیعت است. با صبر ، تمرین و افزایش مهارت های خود در عکاسی می توانید عکس های فوق العاده ای را ثبت کنید. در ادامه با چند ترفند عکاسی برای منظره آشنا می شوید.

استفاده از فیلتر های ND و پلاریزه

ایده ی عکسی حرفه ای را با عکاسی از منظره امتحان کنید. عکاسان Land scape (منظره) معمولا برای رفع مشکلات نوردهی یا دستیابی به افکت هایی که با برنامه های ویرایشی دشوار است، فیلترهای مختلفی را به همراه دارند. با اینکه عکاسی HDR و تلفیق نوردهی در فتوشاپ استفاده از لنز های ND مدرج در طبیعت را کاهش می دهد، ولی فیلتر های  Solid ND و پلاریزه همچنان جایگاه خود در عکاسی لند اسکیپ حرفه ای را نگه داشته اند. فیلتر های ND مقدار نوری که به لنز وارد می شود را کمتر کرده و سرعت شاتر را برای نوردهی طولانی در عکاسی لند اسکیپ افزایش می دهد. فیلترهای پلاریزه انعکاس را از سطح آب و برگ های درخشان کنار می گذارد و کنتراست را بین آسمان آبی و ابرهای سفید زیاد می کند.

لند اسکیپ برای عکاسی با نوردهی طولانی مدت

استفاده از نوردهی طولانی برای عکاسی حرفه ای منظره باعث تار شدن تمامی عناصر متحرک صحنه خواهد شد. اگر در عکاسی لند اسکیپ از سرعت شاتر چند ثانیه ای بهره ببرید؛ آبشار، امواج ودرختان در روزهای بادی حرکات جالبی را به آنها می افزاید. نوردهی که به قدر کافی آرام باشد، معمولا به دیافراگم کوچک، ایزو پایین و نور کم نیاز دارد. نصب فیلتر ND در نور زیاد شما را برای رسیدن به این وضعیت کمک خواهد کرد. فیلتر های ND با درجه بندی متفاوت موجود است که هر کدام با توجه به درجه ی خود مقدارهای مختلفی از میزان نوری که به لنز دوربین می رسد را حذف می کند. فیلتر های ND قوی مانند Big Stopper به شما کمک می کند تا در روزهای خیلی روشن هم نوردهی طولانی در حد چند دقیقه خلق کنید.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩