اشتراک گذاری

در صورت افتادن دوربین عکاسی در آب چه کار باید کرد؟

یکی از اتفاق های ناگواری که می تواند برای هر عکاسی رخ دهد، افتادن دوربین عکاسی در آب است. در صورت بروز این مشکل انجام اقداماتی سریع در مرحله اول، تاثیر بسیار زیادی روی حفظ عملکرد دوربین داشته و شانس بازیابی آن را افزایش می دهد.

دوربین های عکاسی، خصوصا دوربین های نسل جدید تر که از فناوری های دیجیتال و به روز بهره مند هستند، قابلیت هایی را در اختیار کاربران قرار می دهند که می توان با آن زیباترین خاطرات و تصاویر را ثبت کرد. حال در نظر بگیرید زمانی که در حال عکاسی از مناظری زیبا هستید، ناگهان دوربین تان به درون آب بیفتد و رطوبت بخش های داخلی آن را فرا بگیرد.

در یک لحظه به نظر می رسد که باید برای همیشه از دستگاه مورد علاقه تان خداحافظی کنید و دیگر کاری از دست شما بر نمی آید. اما واقعا چنین چیزی همیشه صدق می کند؟ آیا افتادن دوربین عکاسی در آب به معنای اتمام کارایی و استفاده از دستگاه مورد نظر است؟ برای پاسخ به این سوالات و این که در زمان آب خوردگی دوربین عکاسی چه اتفاقی می افتد و چه کار هایی را می توان انجام داد، در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم آیا دوربین عکاسی در آب افتاده را می توان نجات داد یا خیر.

نکات مهم هنگام آبخوردگی دوربین عکاسی کانن

اول از همه این که باید به این نکته توجه داشت در صورت افتادن دوربین عکاسی در آب، سرعت عمل حرف اول را می زند. در بسیاری از مواقع ممکن است این کار بتواند از بروز آسیب های جدی تر به دستگاه جلوگیری کند و مانع از خرابی صد در صدی شود. در ادامه نیز باید در نظر داشت، اولویت باید نجات عکس ها یا کارت حافظه باشد تا حتی در صورت خرابی بیشتر دوربین، بتوان عکس های قبلی را سیو کرد.

تعمیرات تخصصی در زمینه آب خوردگی دوربین عکاسی را نیز باید حتما در مراکز تخصصی انجام داد تا بتوان بیشترین شانس ممکن را برای تعمیر و بازگرداندن قابلیت های دستگاه داشت. نمی توان به دقت گفت که آیا افتادن دوربین عکاسی در آب قابل جبران است یا خیر و این امر به نظر تعمیرکار دستگاه، میزان آسیب به دوربین، تسریع در اقدامات اولیه مورد نیاز و از همه مهم تر به مهارت و تجربه تعمیرکار دوربین آب خورده مورد نظر بستگی دارد. در مرکز سخت افزار ایران، دوربین های عکاسی با بالا ترین کیفیت تعمیر خواهند شد و می توان از کیفیت انجام کار توسط تکنسین های این مرکز اطمینان کامل داشت.

سینی پرینتر

راهکارهای نجات دوربین بعد از آبخوردگی

یک دوربین عکاسی، خصوصا مدل های دیجیتال و پیشرفته تر آن ها، ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را در برابر عوامل مختلفی از جمله زمین خورد، ضربه و فشار، نوسانات برقی و رطوبت و آب خوردگی حساس و آسیب پذیر می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بخش قطعات مختلف دوربین، می توانید به مقاله معرفی قطعات داخلی دوربین و عملکرد آن ها مراجعه کنید.

به صورت کلی، بخش های حساس یک دوربین عکاسی خصوصا در زمان افتادن دوربین عکاسی در آب، شامل بخش هایی از جمله لنز دوربین، باتری دستگاه، حافظه دوربین، کارت حافظه و … است. به این ترتیب در زمان آب خوردگی دوربین عکاسی، باید راهکار های دنبال شده در راستای حفظ این بخش های حساس دستگاه باشد. به این ترتیب در ادامه بحث، با توجه به اهمیت بخش های گفته شده در یک دوربین عکاسی، به بررسی اقداماتی می پردازیم که باید بعد از افتادن دوربین عکاسی در آب بلافاصله انجام داد.

در قدم اول، خاموشی کامل دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است

هر وسیله برقی و الکترونیکی در صورت آب خوردگی در قدم اول باید کاملا خاموش شود. در واقع در صورت افتادن دوربین عکاسی در آب اولین چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است عدم روشن کردن دوربین بعد از آب خوردگی آن است. 

به هیچ عنوان دستگاه را روشن نکنید و در صورت روشن بودن آن در زمان افتادن در آب نیز سریعا اولین اقدامی که انجام می دهید باید خاموش کردن دوربین عکاسی مورد نظر باشد. ورود آب در هر دستگاه الکترونیکی در وهله نخست روی مدار ها و جریان های برقی دستگاه اثر گذاشته و به این دلیل قطع کردن تمامی جریان های برقی دوربین می توان از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

باتری دوربین را از آن خارج کنید

در مرحله بعدی برای نجات دوربین آب خورده، اولین قدمی که انجام آن توصیه می شود در آوردن باتری دستگاه و خشک کردن آن است. باتری در هر دستگاه الکترونیکی از جمله دوربین عکاسی، از حساسیت زیادی برخوردار است. به این ترتیب قدم دوم بعد از افتادن دوربین عکاسی در آب، خارج کردن باتری و خشک کردن آن اهمیت دارد.

کارت حافظه را از دوربین خارج کنید

بعد از دو مورد قبلی، کارت حافظه و عکس های شما یکی از مهم ترین چیز هایی است که باید به نجات آن توجه داشت. حتی در صورت عدم بازگشت دستگاه، عکس ها برای همه کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. به این ترتیب با خارج کردن کارت حافظه بعد از افتادن دوربین عکاسی در آب و خشک کردن آن، تا حدود زیادی این شانس وجود دارد که بتوان عکس های دوربین را دوباره بازیابی کرد.

جدا کردن لنز از دوربین، درصورت امکان

لنز دوربین یکی از مهم ترین بخش ها در این دستگاه ها است که روی کیفیت عکس های گرفته شده موثر خواهد بود. جدا کردن لنز البته تنها در صورتی امکان پذیر است که دوربین عکاسی مورد نظر از نوع DSLR باشد. در غیر اینصورت، نمی توان لنز را جدا کرد. به این ترتیب بعد از افتادن دوربین عکاسی در آب، لنز را در صورت امکان جدا کرده و با خشک کردن آن، از میزان آسیب به این قطعه حساس و کاربردی بکاهید.

تمامی قسمت های دوربین را سریعا خشک کنید

بعد از آب خوردگی دوربین عکاسی مورد نظر، نکته مهم این است که تمامی قسمت های دوربین در سریع ترین زمان ممکن خشک شود و تمام باقی مانده آب و رطوبت از دستگاه گرفته شود. تکان دادن دوربین برای خارج شدن آب و ذرات احتمالی وارد شده در دوربین و خشک کردن تمامی قسمت ها با یک پارچه خشک، تمیز و بدون پرز کار هایی است که باید انجام شود. البته باید در نظر داشت که انجام این کار ها باید با دقت، مهارت و احتیاط کامل انجام شود تا از آسیب های احتمالی بعدی به دوربین جلوگیری شود. به این ترتیب در صورت افتادن دوربین عکاسی در آب، بهتر است از تعمیرکاران حرفه ای در این خصوص کمک گرفته شود.

5/5(1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩