اشتراک گذاری

معرفی قطعات داخلی دوربین و عملکرد آن‌‌ ها

طبیعتا علاقه مندان به عکاسی و کسانی که قصد فعالیت در این حرفه را دارند نسبت به دوربین و اجزای داخلی آن کنجکاوند.در مقاله قبلی به آموزش عکاسی اصولی با دوربین های کنون پرداختیم و در این مقاله به صورت چکیده و کلی اجزای داخلی یک دوربین عکاسی را توضیح می دهیم تا با خواندن آن ها به صورت کلی، اطلاعات مفیدی در این باره کسب نمایید.

اجزای داخلی دوربین کنون

ساختمان درونی بدنه دوربین به‌گونه ‌ای طراحی‌ شده که نور پس از گذشتن از عدسی‌های مختلف ، به داخل بدنه نفوذ می‌ کند. در بدنه داخلی دوربین پنج قسمت حساس و مهم وجود دارد که ابتدا تصویر را از منظره ‌یاب نمایان کرده و بعد از فشردن دکمه‌ی شاتر، آن را ثبت می ‌کنند:  آینه، منشور، منظره ‌یاب، پرده شاتر و سنسور

بدنه دوربین

بدنه دوربین پایه دوربین است. وقتی صحبت از دوربین های DSLR می شود، بدنه همان چیزی است که اکثر مردم از آن به عنوان “دوربین” یاد می کنند. بدنه دوربین شامل مواردی مانند لنزها یا فلاش ها، لوازم جانبی هستند که قابل تعویض هستند؛ نمی‌شود.

بدنه دوربین کنون

لنز

لنز نور را دستکاری می کند تا به ما اجازه دهد عکس های خیره کننده ای ایجاد کنیم. لنزها از تکه های شیشه ای ساخته شده اند که به شکل خاص صیقل یافته اند تا نور را هدایت کنند. از آنجا که آنها فقط مجموعه ای از شیشه هستند، بسیاری از عکاسان حرفه ای فقط به عنوان “شیشه” به لنزها یاد می کنند. برخی از دوربین ها دارای لنزهای ثابت هستند که در بدنه دوربین تعبیه شده اند، بیشتر دوربین های سبک فشرده دارای این نوع لنز هستند. دوربین های بزرگتر مانند DLSR که توسط عکاسان حرفه ای استفاده می شود دارای لنزهای قابل تعویض هستند. امکان تغییر لنزها به عکاسان امکان می دهد تا جلوه ها یا تکنیک های مختلفی ایجاد کنند.

لنز کانن

منشور

ازآنجا که تصویر پس از تابش به آینه وارونه است‌، منشور وارد عمل شده و تصویر را در دو طرف افقی و عمودی می ‌چرخاند تا هم ‌جهت با سوژه واقعی دیده شود. همچنین عکاس به کمک منشور می ‌تواند از پشت دوربین به سوژه ‌اش نگاه کند.

آینه

یک آینه کوچک با زاویه‌ ی ۴۵ درجه در پشت لنز قرار دارد ‪که نور را به بالا تابانده و وارد منشور می‌ کند. پس از فشردن دکمه‌ی شاتر، آینه به سمت بالا می‌ رود تا نور روی سنسور ثبت شود

آینه دوربین کنون

پرده شاتر

قسمت حساس دیگری که در دوربین قرار دارد‌، پرده شاتر است که معمولاً از جنس یک نوع پارچه‌ ی خاص  یا فلز است. این پرده بر روی سنسور و زیر آینه قرار دارد و مانع از رسیدن نور به سنسور می ‌شود. با فشردن دکمه‌ ی شاتر، آینه و پرده شاتر هم‌ زمان بالا رفته و تصویر روی سنسور ثبت می‌ شود و سپس به مدت چند ثانیه، آینه‌ راه نور و تصویر را می‌ بندد. مهم ‌ترین کار پرده شاتر تعیین مدت زمان رسیدن نور به سنسور است. هر چه نور محیط کمتر باشد، مدت زمان باز ماندن این پرده بیشتر و هرچقدر نور محیط بیشتر باشد، این مدت زمان کمتر خواهد بود. سرعت باز و بسته شدن پرده شاتر با اندازه دیافراگم، نسبت معکوس دارد.

پرده شاتر دوربین کانن

دیافراگم لنز دوربین

دیافراگم در داخل لنز قرار دارد و تنظیم می شود تا میزان نور را که از لنز عبور می کند و به دوربین منتقل می شود، کنترل کند. دیافراگم همچنین تعیین می کند چه مقدار از تصویر در حال فوکوس است در مقابل چه مقدار از تمرکز خارج است که به عنوان “عمق میدان” شناخته می شود.

دیافراگم کانن

صفحه نمایش ال سی دی

بیشتر دوربین های مدل جدید مجهز به صفحه نمایش LCD در قسمت پشت بدنه هستند. صفحه به عنوان منظره یاب عمل می کند و به شما امکان می دهد سوژه خود را ببینید، همچنین اجازه می دهد تا عکس خود را پس از گرفتن بررسی کنید؛ دیدن تصویر همانطور که ضبط شده است به شما امکان می دهد اطمینان حاصل کنید تصویر همان چیزی است که شما می خواهید.

صفحه نمایش دوربین کنون

سنسور

سنسور تصویر، قطعه‌ ای از اجزای داخلی دوربین است که نور را به سیگنال ‌های الکترونیکی تبدیل می ‌کند. از طریق این سنسور است که دوربین شما تصویر را به صورت دیجیتالی ذخیره می‌کند.  در دوربین‌ های قدیمی به‌جای سنسور از نگاتیو استفاده می ‌شد.

فلاش

در هنگام عکس گرفتن از فلاش برای روشنایی سوژه استفاده می شود و برای روشن کردن سوژه در محیط های تاریک تر و یا یخ زدن حرکت و ایجاد تصاویر واضح تر است. دو نوع فلش داخلی و خارجی وجود دارد. فلاش های خارجی می تواند به صورت جداگانه روی دوربین نصب شود. یکی از مزایای فلاش خارجی، قدرت اضافی نسبت به بیشتر فلاش های داخلی است. همچنین می توانید از چندین فلاش برای بهبود روشنایی یا ایجاد جلوه های خاص استفاده کنید. به همین دلیل بسیاری از دوربین های حرفه ای دارای فلاش داخلی نیستند زیرا عکاسان حرفه ای همیشه از فلاش های خارجی استفاده می کنند.

فلاش دوربین کانن

امیدواریم با مقاله بالا اجزای داخلی دوربین را به صورت کامل یاد گرفته باشید.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩