اشتراک گذاری

دلایل نشت آب از ماشین ظرفشویی

نشت آب از ماشین ظرفشویی حتی اگر به مقدار کم هم باشد، به دیوارها و کفپوش آشپزخانه صدمات بسیاری وارد می کند. ممکن است آبریزش از اطراف درب یا بخش ‌های زیرین دستگاه باشد. این امر نشان دهنده آسیب دیدن یکی از قطعات ماشین یا ایراد در اتصالات آن است. بنابراین برای پیشگیری از گسترده‌ تر شدن خرابی ‌ها باید در اسرع وقت به فکر چاره ای برای رفع مشکل نشت آب از ظرفشویی باشید.

علت-نشت-آب-از-ظرفشویی

کدام عوامل موجب نشت آب از ماشین ظرفشویی می شوند؟

ظرفشویی برای شستشوی ظروف از آب استفاده می‌ کند. بنابراین طبیعی است که در صورت معیوب بودن قطعات داخلی آن مقداری آب به بیرون نشت نماید. خارج شدن مایعات از دستگاه می‌ تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. به همین دلیل در زیر مهم ترین عوامل دخیل در این موضوع را بیان کرده‌ ایم. آشنایی با دلایل ایجاد کننده نشت آب از ماشین ظرفشویی به شما کمک می‌ کند تا به سرعت ریشه مشکل را شناسایی و برطرف نمایید.

این مطلب مفید رو از دست نده : علت باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی چیست ؟

آسیب دیدن شیر ورودی آب

آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف از طریق شیر ورودی تامین می‌ شود. به این صورت که لوله‌ های فلزی یا شلنگ ‌های فلزی به شیر ورودی متصل می‌ شوند تا آب بتواند وارد دستگاه شما شود. گاهی بدنه شیر فرسوده می ‌شود که در این حالت لازم است قطعه مورد نظر تعویض شود. در حالی که بعضی مواقع دیگر خود شیر ورودی آب ایراد ندارد. بلکه مشکل از ناحیه اتصالات و شلنگ ‌هایی است که به آن متصل شده است. لذا باید اتصالات را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که دچار آبریزش نشده‌ اند.

ایراد در شلنگ ‌ها و بست‌ ها

شلنگ‌ ها و بست‌ های آن ها در قسمت پایین ظرفشویی قرار دارند. در واقع بست ها برای محکم کردن شلنگ ‌ها به کار می‌ روند تا آب بتواند بدون هیچ مشکلی وارد دستگاه شود. حال اگر بست ‌ها شل شده باشند، امکان دارد با مشکل نشت آب از ماشین ظرفشویی مواجه شوید. فرسودگی شلنگ‌ ها و ترک برداشتن آن ها نیز می‌ تواند چکه کردن آب را به دنبال داشته باشد. در این حالت برای رفع مشکل تنها کافی است بست‌ ها را محکم کنید و شلنگ‌ های فرسوده را تعویض نمایید.

مستهلک بودن نوار لاستیکی دور درب

اگر متوجه شده اید که آبریزش از بخش جلوی ظرفشویی است، به احتمال زیاد نوار لاستیکی دور درب فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. نوار دور درب از متریال لاستیک نرم یا وینیل ساخته می ‌شود. این قطعه درب را به طور کامل آب بندی می‌ کند تا هنگام شستشو آب به بیرون درز نکند. به مرور زمان انعطاف پذیری واشر لاستیکی کاهش می یابد، به طوری که نمی‌ تواند جلوی خروج آب به فضای بیرون را بگیرد. در این حالت باید از یک تعمیرکار بخواهید لاستیک دور درب را تعویض نماید.

میخوای بدونی دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست ؟  پس کلیک کن !

بار اضافی

هنگامی که ظروف زیادی را در دستگاه قرار می‌ دهید، آب نمی‌ تواند تا سطحی بالا بیاید که به خوبی آن ها را تمیز کند. این امر منجر به تولید کف زیاد و عدم تخلیه می شود، نهایتا نیز مشکل نشت آب از ماشین ظرفشویی را به وجود می آورد. برای پیشگیری از بروز چنین مسئله ‌ای تنها کافی است از قرار دادن بار اضافی در قفسه ‌ها خودداری نمایید.

تراز نبودن ظرفشویی

برای این که ظرفشویی عملکرد مناسبی داشته باشد، باید در یک سطح کاملا صاف قرار گیرد. زیرا تراز نبودن ماشین یا کج شدن آن منجر به سرریز آب می شود. در این حالت باید پایه‌ های دستگاه را به دقت تنظیم کنید تا کاملاً تراز شوند. به این منظور می ‌توانید دفترچه راهنمای ظرفشویی را مطالعه کنید یا این که از یک متخصص کمک بگیرید.

انسداد فیلتر

فیلتر یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است که باید حداقل ماهی یک بار تمیز شود. در صورتی که متوجه شدید دستگاه توان کافی برای شستشوی ظروف ندارد، به احتمال زیاد فیلتر مسدود شده است. علت این مسئله تکه ‌های غذا و ذرات کوچک دیگر هستند که در این بخش تجمع پیدا کرده و باعث نشت آب می‌ شوند. به همین دلیل ضروری است فیلتر از جایگاه آن خارج کرده و به دقت تمیز کنید.

معیوب بودن محفظه مواد شوینده

نشت آب از ماشین ظرفشویی می‌ تواند به علت خرابی محفظه مواد شوینده باشد. این مخزن در برخی از مدل ‌ها در بخش جلویی و بالای دستگاه تعبیه شده است. چنانچه چکه کردن آب از قسمت بالای ظرفشویی باشد، باید به خرابی محفظه مواد شوینده شک کنید.

مخزن مواد شوینده در بعضی از برندها شامل مجموعه‌ ای از پیچ و مهره‌ های مختلف و واشر است. آسیب دیدن هر کدام از این قطعات باعث سرازیر شدن آب به خارج می شود. در صورت بروز چنین مشکلی حتماً باید با یک تکنسین تماس بگیرید و موضوع را با در میان بگذارید.

استفاده از مواد شوینده نامناسب

مواد شوینده نامناسب و بی‌ کیفیت باعث ایجاد کف بیش از حد می‌ شوند که این موضوع معمولا از تخلیه آب جلوگیری می کند. در چنین شرایطی ظرفشویی پر از آب و کف می ‌شود، بنابراین طبیعی است که مقداری از آن به بیرون نشت کند. برای پیشگیری از بروز این مشکل باید مواد شوینده ای را مورد استفاده قرار دهید که با دستگاه شما سازگار باشد. همچنین قرص و سایر شوینده‌ ها را در جای خشک و خنک نگه دارید تا بهترین عملکرد را در تمیز کردن ظروف داشته باشند.

پوسیدگی استیل کف ظرفشویی

یکی از متداول‌ ترین دلایلی که نشت آب از ماشین ظرفشویی را به دنبال دارد، پوسیدگی استیل کف آن است. استیلی که برای کف دستگاه به کار می رود، با لایه‌ ای از فلز پوشش داده می‌ شود. به مرور زمان این فلز در اثر عواملی مانند استفاده از نمک، مایع جلادهنده، شوینده نامناسب و… زنگ می ‌زند.

در این حالت معمولاً استیل کف ظرفشویی می پوسد، حتی ممکن است سوراخ شده و باعث نشتی آب شود. در صورت بروز چنین مشکل کارشناسان می‌ کوشند با چسب فشار قوی محدوده سوراخ شده را آب بندی کنند.

پوسیدگی استیل کف ظرفشویی

یکی از متداول‌ ترین دلایلی که نشت آب از ماشین ظرفشویی را به دنبال دارد، پوسیدگی استیل کف آن است. استیلی که برای کف دستگاه به کار می رود، با لایه‌ ای از فلز پوشش داده می‌ شود. به مرور زمان این فلز در اثر عواملی مانند استفاده از نمک، مایع جلادهنده، شوینده نامناسب و… زنگ می ‌زند.

در این حالت معمولاً استیل کف ظرفشویی می پوسد، حتی ممکن است سوراخ شده و باعث نشتی آب شود. در صورت بروز چنین مشکل کارشناسان می‌ کوشند با چسب فشار قوی محدوده سوراخ شده را آب بندی کنند.

اشکال در شناور و سوئیچ شناور

هنگامی که آب به داخل ظرفشویی هدایت می‌ شود و به سطح مناسب می ‌رسد، شناور وارد عمل شده و سوئیچ شناور را فعال می ‌کند. سپس شیر ورودی آب بسته شده و از ورود بیش از حد آب به دستگاه جلوگیری می ‌شود. وجود هرگونه ایراد در این قطعات سبب می‌ گردد سطح آب از حد استاندارد بالاتر رفته و مقداری از آن به بیرون سرازیر شود.

شناور و سوئیچ شناور از بخش های مهمی هستند که جهت عیب اساسی آن ها حتما باید به نمایندگی های مجاز مراجعه نمایید. در صورت معیوب بودن این قطعات تعمیرکاران برای رفع مشکل نشت آب از ظرفشویی شناور و سوئیچ شناور را ترمیم یا تعویض می کنند.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *