اشتراک گذاری

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست ؟

تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی اغلب با علائمی نظیر بوی ناخوشایند و لکه همراه است. همچنین احتمال دارد ظرف ‌ها مات و کدر شوند و روی آن ها رسوبات سفید یا قطرات آب به چشم بخورد. اگر شانس با شما یار باشد، چنین مسئله ای به ایرادات جزئی نظیر استفاده از شوینده ‌های نامناسب یا تنظیمات اشتباه ربط دارد. اما گاهی اوقات تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی می‌ تواند به علت آسیب دیدن یکی از قطعات آن باشد. در این حالت ضروری است برای تعمیر دستگاه خود با یک متخصص مشورت کنید.

تمیز-نشدن-ظروف-در-ماشین-ظرفشویی

دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

این روزها ماشین ظرفشویی به یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه تبدیل شده است. زیرا شستشوی ظروف با این دستگاه علاوه بر صرفه‌ جویی در وقت به کاهش مصرف آب نیز کمک شایانی می‌ کند. حال تصور نمایید که پس از پایان چرخه شستشو روی ظروف بقایای مواد غذایی، لکه یا سفیدک دیده شود.

در این حالت ممکن است نگران سلامت دستگاه خود شوید، در حالی که ممکن است قطعات آن هیچ عیبی نداشته باشند. به طور کلی دلایلی که باعث تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌ شوند، عبارتند از:

چیدمان نادرست ظروف

ممکن است تاکنون به نحوه چیدن ظروف در قفسه ‌های ماشین بی‌ توجه بوده‌ اید. بد نیست بدانید این مسئله می ‌تواند مشکلات متعددی را به وجود آورد. برای مثال اگر نحوه چیدمان ظرف ها نامنظم باشد، آب و مواد شوینده به تمام بخش‌ های آن ها نمی ‌رسند.

چینش نامناسب در مواردی نیز می ‌تواند حرکت و گردش آزادانه بازوهای آبپاش را مختل کند. در این حالت طبیعی است که تکه ‌های مواد غذایی روی ظرف ها واقع بمانند یا تار و کدر به نظر برسند. به همین دلیل بهتر است از قرار دادن بار اضافی داخل دستگاه یا چسباندن بیش از حد ظروف به یکدیگر خودداری کنید.

سختی آب

چنانچه سختی آب محل زندگی شما زیاد باشد، به مرور زمان رسوباتی را داخل ظرفشویی باقی می ‌گذارد. این مسئله همچنین مانع حرکت بازوهای اسپری می‌ شود و دریچه ‌های دستگاه را مسدود می ‌کند. مضرات سختی آب تنها به این موارد محدود نمی ‌شود. به گونه‌ ای که پاره ‌ای از اوقات به تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی هم می ‌انجامد. در چنین شرایطی می ‌توانید در مسیر ورودی آب از فیلتر استفاده نمایید. علاوه بر آن افزایش مایع جلادهنده نیز به رفع مشکل کمک شایانی می ‌کند.

استفاده نامناسب از مواد شوینده

ممکن است علت تمیز نشدن ظروف به کار بردن شوینده‌ های بی‌ کیفیت باشد. البته نحوه استفاده از این مواد نیز اهمیت زیادی دارد. بکارگیری شوینده‌ های تقلبی و تاریخ گذشته ضمن این که موجب کثیف ماندن ظرف‌ ها می ‌شود، به قطعات ماشین نیز صدمه می‌ رساند. به همین دلیل برای شستشوی صحیح ظروف و حفظ سلامت دستگاه خود لازم است به نکات زیر توجه کنید:

  • مقدار مواد شوینده را بر اساس میزان آلودگی ظروف و برنامه شستشو برگزینید.
  • پودر شوینده یا قرص را از برندهای معتبر انتخاب کنید.
  • استفاده از مواد جلادهنده جهت پیشگیری از ظهور لک یا مات شدن ظرف‌ ها ضرورت دارد.
  • به منظور جلوگیری از سفیدک زدن ظروف استفاده از نمک ‌های استاندارد را فراموش نکنید.

انسداد فیلتر تخلیه

یکی دیگر از عواملی که باعث تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می ‌شود، انسداد فیلتر تخلیه است. با گذشت زمان آشغال‌ و تکه‌ های مواد غذایی در این قطعه تجمع می‌ یابند. لذا فیلتر نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

فیلتر تخلیه در کف وسیله تعبیه شده و شامل دو بخش کوچک و بزرگ است. برای تمیز کردن این قسمت کافی است آن را در جهت عقربه ‌های ساعت بچرخانید. سپس قطعه را در جهت بالا بکشید تا خارج شود. نهایتاً فیلتر تخلیه را با آب و صابون به خوبی شستشو دهید و ذرات تجمع یافته در آن را خارج کنید.

این مطلب مفید رو از دست نده : علت صدا دادن ماشین ظرفشویی چیست ؟

تنظیمات اشتباه

قبل از آغاز شستشوی ظروف باید تنظیمات دستگاه را طبق دستورالعمل ‌های ذکر شده در دفترچه راهنما انجام دهید. برگزیدن برنامه شستشوی مناسب و تنظیم میزان سختی آب بر اساس محل زندگی شما نقش مهمی در شفافیت و خوشبو شدن ظرف‌ ها دارند. همچنین برای رفع مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی دمای آب را با توجه به میزان چربی ‌ها و آلودگی ظرف ها انتخاب کنید. در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشید که فرآیند شستشو به درستی انجام شود.

معیوب بودن محفظه مواد شوینده

بسیاری اوقات پاکیزه نشدن ظروف به ایراد در محفظه مواد شوینده مربوط است. ممکن است این مخزن به خوبی بسته نشده یا در اثر گذر زمان مستهلک شده باشد. به همین دلیل محفظه مواد شوینده را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که هیچ عیبی ندارد.

مسدود شدن منافذ بازوی شستشو

به مرور زمان منافذ بازوهای آبپاش با خرده های مواد غذایی و رسوبات موجود در آب مسدود می ‌شوند. این مسئله می ‌تواند مات شدن ظروف و کثیف باقی ماندن آن ها را به دنبال داشته باشد. در صورت انسداد منافذ بازوی شستشو میزان پاشش آب کم می‌ شود. بنابراین لازم است دستگاه را برای بررسی بیشتر و عیب یابی تخصصی در اختیار یک تکنسین قرار دهید. در این گونه موارد کارشناسان نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در تهران  بازوهای آبپاش را خارج کرده و گرفتگی آن ها را برطرف می ‌کنند.

خرابی المنت حرارتی

یکی دیگر از دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی آسیب دیدن المنت حرارتی است.‌ المنت حرارتی وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد، پس خرابی آن باعث می ‌شود لکه‌ های چربی از بین نروند. به غیر از المنت حرارتی گرم نشدن آب می‌ تواند به خرابی ترموفیوز ربط داشته باشد. در این حالت ضروری است قطعه‌ های معیوب تعمیر و در صورت لزوم تعویض شوند.

اشکال در سیستم آبگیری

اگر شیر برقی ظرفشویی شما آسیب دیده باشد، آب به اندازه کافی وارد دستگاه نمی شود. کمبود آب فرآیند شستشو را مختل می ‌کند و ظرف ‌ها به اندازه کافی تمیز نمی‌ شوند. به غیر از شیر برقی پارگی یا خمیدگی شلنگ ورودی نیز سیستم آبگیری را با اشکال مواجه می‌ کنند. در این حالت برای تعمیر و رفع عیوب آن باید از یک کارشناس دوره دیده درخواست کمک نمایید.

صدمه دیدن بازوهای آبپاش

بازوهای آبپاش با چرخش خود آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف را در محفظه دستگاه به گردش در می ‌آورند. بنابراین خرابی این قطعات باعث عدم پخش آب و تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌ شود. آسیب دیدن بازوهای آبپاش همچنین سبب می‌ گردد مواد شوینده به سطح ظرف ‌ها بچسبند.

در صورتی که بازوی اسپری دچار گرفتگی شده باشد، لازم است انسداد آن را با دست برطرف کنید. به این منظور تنها نیاز به یک خلال دندان دارید. نخست باید بازوی اسپری را که در بخش پایینی ماشین تعبیه شده جدا نمایید. سپس با استفاده از یک خلال دندان سوراخ‌ های آن را به دقت باز کنید. در نهایت بازوی اسپری را زیر آب داغ بشویید تا کاملاً پاک شود.

خرابی پمپ آب

سیستم پمپ آب ظرفشویی شامل پروانه، تسمه، موتور و یک سری قطعات دیگر است. خرابی هر کدام از این بخش ‌ها می ‌تواند پروسه شستشوی ظروف را مختل کند. برای مثال احتمال دارد پروانه دچار شکستگی شود یا این که پمپ بسوزد. چنانچه پمپ آب دستگاه شما هیچ صدایی ندارد یا تنها صدایی شبیه وزوز از آن شنیده می‌ شود، به احتمال زیاد سوخته است.

تمام این ایرادات می ‌توانند منجر به تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و بوی نامطبوع آن ها شوند. بنابراین باید در اسرع وقت برای عیب یابی اصولی و رفع نواقص دستگاه خود با یک متخصص مشورت کنید.

خراب شدن برد الکترونیکی

این قطعه که حکم مغز سیستم را دارد، از فیوز، خازن و مجموعه‌ ای از مدارات مختلف تشکیل شده است. در واقع برد الکترونیکی مطابق با سیگنال‌ های دریافتی از سایر قطعات دستورات لازم برای عملکرد هر بخش را به آن ها ارسال می‌ کند. لذا هرگونه ایراد در آن می ‌تواند تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی را به همراه داشته باشد. از آنجا که برد قطعه ای گران قیمت است، حتماً برای تعمیر این بخش از یک تکنسین کاربلد کمک بگیرید.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *