اشتراک گذاری

علت صدا دادن ماشین ظرفشویی چیست ؟

گاهی اوقات صدا دادن ماشین ظرفشویی حکم یک زنگ خطر را دارد، به نحوی که شما را از ایرادات دستگاه آگاه می ‌سازد. در ساختار ظرفشویی بخش‌ هایی مانند موتور و سوپاپ به کار رفته اند، بنابراین طبیعی است که هنگام اجرای برنامه شستشو صداهایی شنیده شود. اما اگر صدا دادن ظرفشویی بلند و غیر طبیعی باشد، نشان می‌ دهد که وسیله با مشکل مواجه شده است. در چنین شرایطی بلافاصله ماشین را خاموش کنید و برای عیب یابی و تعمیر آن با یک تکنسین تماس بگیرید.

علت-صدا-دادن-ماشین-ظرفشویی

چه عواملی باعث صدا دادن ماشین ظرفشویی می‌ شوند؟

امروزه ظرفشویی به یکی از دستگاه‌ های مفید و پرکاربرد در اکثر منازل تبدیل شده است. این وسیله نیز مانند سایر لوازم الکترونیکی دچار مشکلات متعددی می شود که یکی از آن ها ایجاد اصوات غیرطبیعی است. اگر صدا دادن ماشین ظرفشویی طوری باشد که موجب آزار شما شود، می ‌توانید علت آن را در یکی از موارد زیر جستجو کنید:

چیدمان نادرست ظروف

گاهی طی اجرای چرخه شستشو اصواتی شبیه کوبیدن به گوش می‌ رسد. این مشکل معمولاً به برخورد بازوی آبپاش با ظروف ارتباط دارد. بنابراین کافی است به چیدمان صحیح ظرف ها دقت کنید تا بازوی آبپاش با آن ها تماس پیدا نکند.

تراز نبودن ظرفشویی

ممکن است صداهای اضافی ماشین به علت تراز نبودن آن باشد. در صورت بالانس نبودن دستگاه علاوه بر ایجاد صدای ناخوشایند و عدم پخش صحیح آب، احتمال فرسودگی قطعات داخلی نیز افزایش می ‌یابد. در چنین شرایطی می ‌توانید برای تراز کردن ماشین از متخصصین مرکز تعمیرات ظرفشویی کمک بگیرید. کارشناسان مرکز می ‌کوشند پایه ‌های دستگاه را به طور اصولی در محل آن قرار دهند تا سر و صدای وسیله از بین برود.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : تعویض موتور شستشوی ظرفشویی

ایراد در بازوی آبپاش

اگر بازوهای آبپاش خراب باشند، چرخش آن ها به خوبی انجام نمی‌ گیرد و منجر به صدا دادن ماشین ظرفشویی می ‌شود. در این حالت بازوهای آبپاش را مقداری بچرخانید تا بتوانید روان بودن حرکت آن ها را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه متوجه شدید بازوها به کندی حرکت می‌ کنند، لازم است رسوبات و جرم تجمع یافته در آن ‌ها را تمیز نمایید.

معیوب بودن یاتاقان

یاتاقان نوعی حلقه پلاستیکی است که درون بازوی اسپری ماشین تعبیه می‌ شود. بعضی مواقع این قطعه به دلیل سائیدگی یا شل شدن عملکرد مناسبی ندارد. برای بررسی سلامت یاتاقان بازوی اسپری را بچرخانید و ببینید که آزادانه حرکت می ‌کند یا خیر. سپس در صورت معیوب بودن یاتاقان لازم است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

گیر کردن غذا در پمپ ظرفشویی یا مابین چرخ‌ ها

گاهی اوقات تکه های غذای سفت مابین چرخ‌ ها یا در بخش پمپ ظرفشویی گیر می ‌کنند. این اجسام خارجی معمولاً باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی می‌ شوند. لذا باید درب دستگاه را باز نموده و چرخ‌ ها و پمپ را از نظر وجود غذا یا هر نوع شی دیگر چک کنید.

ظروف شکسته

امکان دارد به دلیل چیدمان نادرست یکی از ظرف‌ ها هنگام اجرای برنامه شستشو بشکند و باعث صدا دادن ماشین ظرفشویی شود. قرار دادن ظروف ترک دار و شکسته در قفسه‌ ها نیز می‌ تواند نتیجه مشابهی را به دنبال داشته باشد. بنابراین علاوه بر دقت به نحوه چیدمان لازم است از قرار دادن ظروف شکسته داخل قفسه ‌ها نیز بپرهیزید.

خرابی موتور

موتور مهم ‌ترین و در عین حال گران قیمت ‌ترین بخش دستگاه است که هرگونه ایراد در آن باعث تولید صداهای ناخوشایند می شود. دلیل صدا دادن ظرفشویی ممکن است معیوب بودن موتور باشد.

آسیب دیدن جت پمپ

در جت پمپ ظرفشویی بخش‌ های مختلفی مانند پروانه آبفشان، سیم پیچ، کاسه نمد و همچنین روتور به چشم می‌ خورد. گاهی روتور یا بوش‌ ها آسیب می ‌بینند و سر و صدای زیادی ایجاد می‌ کنند. در این گونه موارد تعمیرکاران کارکشته روتور را تعویض می ‌نمایند. همچنین اگر پروانه آبفشان دچار شکستگی شده باشد، با نمونه نو جایگزین خواهد شد.

صدمه دیدن بوبین شیر برقی

خرابی بوبین شیر برقی نیز مشکل صدا دادن ماشین ظرفشویی را به دنبال دارد. در صورت آسیب دیدن این قطعه برای بررسی و تعمیر آن نیاز به کمک یک متخصص خواهید داشت.

خراب شدن پمپ تخلیه

گاهی پمپ تخلیه به دلیل فرسودگی یا گیر کردن اجسام خارجی نمی ‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. اگر صداهایی شبیه به سوت از ظرفشویی شنیده شود، به احتمال زیاد مشکل از جانب پمپ تخلیه است. چنانچه پمپ تخلیه آسیب دیده باشد، قابل تعمیر نیست؛ لذا کارشناسان آن را با قطعه جدید تعویض می‌ کنند.

اینو بخون حتما به کارت میاد : دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست ؟

علت سوت کشیدن ماشین ظرفشویی چیست؟

بعضی مواقع صداهای نامتعارفی که از ظرفشویی شنیده می ‌شود، شبیه سوت است. دلیل سوت کشیدن دستگاه می ‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • نصب نادرست

اگر دستگاه تراز نبوده یا به درستی نصب نشود، صداهای بلند و سوت مانندی را خواهید شنید. برای رفع این مشکل کافی است پایه ‌های ماشین را تراز کنید.

  • گیر کردن جسم خارجی در پمپ

بسیاری اوقات صدا دادن ماشین ظرفشویی به خاطر چیدن ظروف شکسته در قفسه‌ های آن است. در چنین شرایطی تکه ‌های شکسته ظروف داخل پمپ گیر می‌ کنند و باعث ایجاد اصواتی شبیه سوت می‌ شوند. برای رفع چنین ایرادی باید وسیله را خاموش کرده، سپس اجسام خارجی درون پمپ را خارج کنید.

دلیل زوزه کشیدن ماشین ظرفشویی چیست؟

اگر ظرفشویی شما قدیمی باشد، اغلب سر و صدای اضافی آن شبیه زوزه خواهد بود. از جمله دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می ‌شوند، می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خراب شدن بازوی آبپاش

هنگامی که رسوب، جرم یا هر شیء دیگری در بازوی آبپاش گیر کند، این بخش نمی ‌تواند ظروف را به خوبی شستشو دهد. همچنین امکان دارد پیچ ‌های بازوهای آبپاش شل شده و باعث ایجاد صدای زوزه شوند.

  • خرابی پمپ

احتمال دارد صدا دادن ماشین ظرفشویی به ایراد در پمپ آن ربط داشته باشد. در این حالت ذرات سفت مواد غذایی یا آشغال ‌ها در پمپ گیر می‌ کنند. به همین دلیل هنگام اجرای برنامه شستشو اصوات زوزه مانندی شنیده می ‌شود. روش رفع مشکل نیز به این صورت است که باید پمپ را بررسی کرده و اجسام گیر کرده در آن خارج نمایید.

تعمیر مشکل صدا دادن ظرفشویی

برای پیدا کردن علت اصلی صدا دادن ظرفشویی وجود یک سری تجهیزات ویژه الزامی است. از طرف دیگر ساختار ماشین ‌های امروزی پیچیده بوده و تعداد قطعات زیادی دارند. به همین دلیل در صورت شنیدن صداهای غیر طبیعی به هیچ وجه به طور خودسرانه اقدام به تعمیر دستگاه نکنید. 

زیرا این کار نه تنها مشکل شما را حل نمی ‌کند، بلکه شدت صدمات وارد شده به وسیله را نیز افزایش می ‌دهد. در چنین مواقعی متخصصین تهران کمک با عیب یابی دقیق و تشخیص ریشه اصلی مشکل ظرفشویی شما را به بهترین شکل تعمیر می ‌کنند.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *