اشتراک گذاری

علت روشن نشدن ظرفشویی چیست؟

روشن نشدن ظرفشویی می‌ تواند ناشی از دلایل ساده ای مانند بسته نشدن درب، قطع جریان برق و… باشد. اما بسیاری اوقات این مسئله به خرابی یکی از قطعات داخلی ربط دارد. از آنجا که دستگاه های امروزی سیستم پیچیده‌ ای دارند، تعمیر آن ها مهارت و تجربه بالایی را می ‌طلبد. به همین دلیل اگر با روشن نشدن ماشین ظرفشویی خود روبرو شده‌ اید، بهتر است عیب یابی و تعمیر آن را به یک تکنسین بسپارید.

علت-روشن-نشدن-ظرفشویی-چیست؟

دلایلی که باعث روشن نشدن ظرفشویی می‌ شوند

گاهی دکمه استارت ماشین را می زنید و توقع دارید تا دستگاه شستشوی ظروف را آغاز کند. اما برخلاف انتظار شما با روشن نشدن ظرفشویی مواجه می شوید. در این حالت باید مشکل را جدی بگیرید؛ چون به احتمال زیاد پای خرابی یکی از قطعات داخلی در میان است. به طور کلی عواملی که باعث کار نکردن ماشین ظرفشویی می ‌شوند، عبارتند از:

این مقاله برای شما مفید است : علت صدا دادن ماشین ظرفشویی چیست ؟

 قطع شدن جریان برق

بعضی مواقع ظرفشویی شما هیچ عیبی ندارد، بلکه عدم روشن شدن آن ناشی از خرابی پریزی است که وسیله را به آن متصل کرده‌ اید. همچنین احتمال دارد برق ساختمان به طور کامل قطع شده باشد. به همین دلیل باید در وهله اول پریز و کنتور برق را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که برق به دستگاه می‌ رسد.

بسته نشدن درب

ممکن است به دلیل چیدمان نادرست ظروف درب ظرفشویی به طور کامل بسته نشود. در این حالت برد الکترونیکی فرمان آغاز برنامه شستشو را صادر نمی کند، بنابراین باید ظروف را اندکی از درب ماشین فاصله دهید.

فعال بودن قفل کودک

فعال بودن قفل کودک یکی دیگر از دلایلی است که موجب روشن نشدن ظرفشویی می‌ شود. در صورت فعال بودن این قابلیت هیچ کدام از دکمه‌ های دستگاه کار نمی ‌کنند و به دنبال آن ظرفشویی روشن نمی‌ شود. به همین دلیل به دنبال کلید قفل کودک روی بدنه وسیله بگردید و آن را خاموش نمایید.

معیوب بودن سنسور درب

ماشین ‌های ظرفشویی امروزی مجهز به سنسور ویژه ‌ای روی درب هستند که مانع خروج آب از دستگاه می‌ شود. نحوه عملکرد سنسور به این صورت است که ابتدا از بابت بسته شدن کامل درب اطمینان حاصل می کند. سپس پیغامی را مبنی بر آغاز برنامه شستشو به برد الکترونیکی می ‌فرستد. حال اگر حسگر آسیب ببیند، برد سیگنال ‌های مربوط به شروع چرخه شستشو را دریافت نمی‌ کند؛ بنابراین طبیعی است که ظرفشویی روشن نشود.

ایراد در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی ظرفشویی وظیفه مهمی را برعهده دارد. به این صورت که با ارسال دستورات لازم به هر قطعه نهایتاً موجب روشن شدن دستگاه شما می ‌شود. با توجه به این مطلب هرگونه خرابی در برد یا سوختن آن می‌ تواند به روشن نشدن ظرفشویی بیانجامد.

خرابی رله استارت

رله استارت وظیفه رساندن برق به موتور ظرفشویی را عهده ‌دار است. چنانچه این قطعه مهم آسیب ببیند، دستگاه قادر به کار کردن نخواهد بود. در چنین شرایطی متخصصین نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در تهران برای بررسی رله استارت از ابزاری به نام مولتی متر استفاده می‌ کنند. سپس در صورتی که این بخش خراب شده باشد، تعمیر یا تعویض خواهد شد.

اینو بخون حتما به کارت میاد : تعویض موتور شستشوی ظرفشویی

صدمه دیدن فیوز حرارتی

فیوز حرارتی با هدف حفظ امنیت ظرفشویی در قسمت بالای آن تعبیه می‌ شود. این قطعه مهم وظیفه دارد میزان برق ورودی به برد الکترونیکی را تنظیم کند. چنانچه فیوز حرارتی آسیب ببیند برق مورد نیاز برد تامین نمی ‌شود. این مسئله نهایتاً منجر به از کار افتادن دستگاه می‌ شود. به همین دلیل ضروری است در اسرع وقت برای پیگیری و تعمیرات با ما تماس بگیرید.

خرابی سلکتور

اگر دکمه های سلکتور معیوب باشند، با مشکل روشن نشدن ظرفشویی مواجه خواهید شد. زیرا دکمه‌ های خراب نمی ‌توانند سیگنال ‌های لازم برای انتخاب برنامه شستشو را به برد الکترونیکی ارسال کنند. معمولا کلیدهای سلکتور به دلیل فشار بیش از حد خراب می شوند. همچنین اگر برای تمیز کردن دکمه ‌ها از دستمال خیلی مرطوب استفاده نمایید، احتمال خرابی سلکتور افزایش می ‌یابد.

در چنین شرایطی برای چک کردن سوئیچ انتخابی یا همان سلکتور ابتدا ظرفشویی را از برق بکشید، سپس بررسی کنید که کلیدها گیر نکرده باشند. همچنین می ‌توانید از ابزار مولتی متر برای ارزیابی پایانه‌ های سلکتور استفاده نمایید. به این منظور بهتر است حتماً دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود را مطالعه نمایید. نهایتاً اگر موفق به رفع مشکل نشدید، برای تعمیر اساسی از یک کارشناس زبده کمک بگیرید.

خرابی موتور محرک

موتور محرک وظیفه دارد آب را در محفظه دستگاه به گردش درآورد تا ظروف به خوبی شسته شوند. بسیاری اوقات روشن نشدن ظرفشویی به علت خرابی این قطعه مهم است. توجه داشته باشید که انرژی مورد نیاز برای فعالیت موتور محرک از تایمر و رله استارت تامین می‌ شود. بنابراین در صورت عدم سلامت هر کدام از این قطعات نیز ماشین راه ‌اندازی نخواهد شد. یکی از علائمی که نشان می‌ دهد موتور محرک آسیب دیده، به گوش رسیدن صداهای نامتعارف و غیر طبیعی است. در این حالت لازم است عیب یابی دقیق و رفع عیوب وسیله را به یک تکنسین کاربلد بسپارید.

اشکال در تایمر

تایمر وظیفه زمان بندی برنامه ‌های شستشو را بر عهده دارد. لذا در صورت خرابی آن، ظرفشویی هنگام اجرای چرخه شستشو ناگهان متوقف می گردد. حتی این احتمال وجود دارد که ماشین پس از فشار دادن دکمه استارت روشن نشود. در صورت بروز هرگونه ایراد در کنترل الکترونیکی، متخصصین برای رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی اتصالات قطعه را مورد بررسی قرار می‌ دهند. سپس اقدامات لازم برای تعمیر دستگاه انجام می‌ گیرد.

5/5(1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *