اشتراک گذاری

علت صدای زیاد لباسشویی چیست ؟

اغلب اوقات صدای زیاد لباسشویی به خاطر وجود اشیای فلزی در دیگ است، البته احتمال دارد ریشه چنین مشکلی خرابی قطعات داخلی دستگاه باشد. صداهایی که لباسشویی هنگام اجرای چرخه شستشو ایجاد می‌ کند، کاملاً طبیعی هستند‌. اما گاهی اوقات یک سری اصوات نامتعارف مانند تق تق، جیرجیر، وز وز و… شنیده می ‌شود. این صداها در واقع نشانه ‌ای هستند که شما را از یک آسیب جدی مطلع می سازند.

به همین دلیل لازم است در اسرع وقت برای رفع مشکل از طریق تعمیرگاه ‌های مجاز اقدام نمایید. اگر صدای زیاد ماشین لباسشویی شما را آزار می ‌دهد تا انتهای مقاله همراه ما باشید. چون قصد داریم علل بروز این مسئله ناخوشایند و راه کارهای رفع آن را بیان کنیم.

علت-صدای-زیاد-لباسشویی

دلایل ایجاد صدای زیاد لباسشویی + راه حل

سر و صدای زیاد و غیرطبیعی ماشین لباسشویی می‌ تواند اعصاب شما را متشنج نماید و آرامشتان را بر هم بزند.‌ ضمنا ممکن است این اصوات غیر طبیعی به نقص فنی در یکی از قطعات دستگاه ربط داشته باشند، لذا باید چنین ایرادی را جدی بگیرید. عوامل زیادی باعث صدای زیاد لباسشویی می‌ شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

عملکرد نامطلوب ضربه گیرها

همه لباسشویی ‌هایی که درب آن ها از بخش جلو باز می‌ شود، دارای یک سری ضربه گیرها هستند. این کمک فنرها وظیفه دارند نیروی حاصل از ضربه زدن لگن را خنثی ‌کنند. بنابراین اگر ضربه گیرها هر دلیلی ضعیف شوند یا عملکرد مناسبی نداشته باشند، هنگام چرخش صدایی شبیه کوبیدن شنیده می ‌شود. در چنین مواقعی ضروری است برای رفع مشکل از یک متخصص درخواست کمک کنید.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : قفل شدن درب ماشین لباسشویی

وجود جسم خارجی بین تیوب و لگن

چنانچه اجسام خارجی مانند تکه‌ های کوچک البسه مابین تیوب و لگن گیر کنند، هنگام اجرای چرخه شستشو صداهایی شبیه کلیک به گوش می ‌رسد. برای بررسی این مسئله نخست دستگاه را خاموش نمایید. سپس لگن را با دست بچرخانید و بکوشید که اشیاء گیر کرده را بیرون بیاورید.

پر بودن بیش از حد دیگ

ممکن است صدای زیاد لباسشویی به این علت باشد که نسبت به ظرفیت آن بی‌ توجه هستید و دیگ را بیش از حد پر می ‌کنید. اگر حجم بالایی لباس را درون دیگ قرار دهید، طی اجرای چرخه شستشو بخش ‌هایی از البسه به درب شیشه‌ ای ماشین کشیده می ‌شوند. در این حالت مسلماً سر و صدای عجیبی شنیده می ‌شود. به همین دلیل لازم است دفترچه راهنمای وسیله را به دقت بخوانید و حجم لباس ‌ها را متناسب با ظرفیت آن انتخاب کنید.

اشکال در دریچه ورودی آب

در صورتی که سر و صدای زیاد لباسشویی هنگام پر شدن آن شنیده شود، به احتمال زیاد ایراد از ناحیه دریچه ورودی آب است. به مرور زمان رسوبات و املاح آب در شیر تجمع پیدا می ‌کنند و مسیر ورود آب را مسدود می‌ سازند. در چنین شرایطی کارشناسان تعمیرات لباسشویی در ستارخان دریچه ورودی را تعویض می ‌کنند تا مشکل برطرف شود.

آسیب دیدن کوپلینگ یا بالشتک موتور

بالشتک موتور یا همان کوپلینگ قطعه ‌ای است که وظیفه دارد قدرت موتور را به دیگر قطعات ماشین انتقال دهد. بالشتک موتور دارای دو شاخک است که لرزش دستگاه را به حداقل می‌ رسانند. بنابراین آسیب دیدن این بخش می ‌تواند منجر به ایجاد صدای زیاد لباسشویی شود. در صورت بروز چنین مشکلی تکنسین‌ های تهران کمک اتاقک دستگاه را باز کرده، سپس بالشتک را با قطعه جدید جایگزین می‌ کنند.

استهلاک گیربکس

گیربکس پس از روشن شدن لباسشویی با ایجاد میدان مغناطیسی شرایط را برای چرخش مخزن فراهم می ‌آورد. چنانچه این قطعه فرسوده و مستهلک باشد، دنده‌ های موجود در آن سر و صدای زیادی به وجود می‌ آورند. در این گونه موارد لازم است گیربکس جهت حذف اصوات آزاردهنده تعویض شود.

خرابی پمپ تخلیه یا انسداد آن

پمپ تخلیه همان طور که از اسم آن مشخص است، وظیفه تخلیه آب را برعهده دارد. اگر این بخش مسدود شده باشد، دستگاه در فواصل زمانی مشخص سر و صدای زیادی ایجاد می ‌کند. در چنین شرایطی می ‌توانید با تمیز کردن پمپ و رفع انسداد آن به مشکل موجود خاتمه دهید. البته گاهی مسدود شدن پمپ با گذشت زمان به آن صدمه وارد می ‌کند که در چنین شرایطی تعمیر یا تعویض قطعه الزامی است.

خرابی موتور

خرابی موتور یکی از اصلی ‌ترین عواملی است که باعث ایجاد صدای زیاد لباسشویی می‌ شود. از جمله علائم معیوب بودن موتور این است که از دستگاه اصوات ‌غیر طبیعی شبیه وزوز یا هوووم به گوش می‌ رسد. البته اگر این بخش بسوزد، امکان دارد مقدار بوی سوختگی نیز احساس کنید. در چنین حالتی لازم است با بررسی و عیب یابی موتور به رفع مشکل پرداخته شود. با توجه به این که موتور قطعه‌ ای مهم و گران قیمت است، حتماً برای تعمیر لباسشویی از یک متخصص کارکشته درخواست کمک کنید.

خراب شدن پولی شفت، پولی موتور و پولی پمپ

به مرور زمان خرده‌ های لاستیک، گریس و گرد و غبار محیط در پولی شفت، پولی موتور و پولی پمپ تجمع می ‌یابند. در این حالت ماشین لباسشویی هنگام تخلیه یا چرخش صداهای بلندی شبیه جیغ یا ضربه ایجاد می‌ کند. اگر کارشناسان تهران کمک پس از بررسی‌ های دقیق به این نتیجه برسند که مشکل از ناحیه پولی ‌ها است، این قطعات را جایگزین می نمایند.

شکستگی سه‌‌ نظام نگهدارنده درام

یکی دیگر از دلایلی که منجر به صدای زیاد لباسشویی می‌ شود، شکستگی سه‌‌ نظام نگهدارنده درام است. چنانچه سه شاخه نگهدارنده دیگ بشکند، بخش درام هنگام اجرای چرخه شستشو لنگر می ‌اندازد و با هیتر یا دیگ فرعی درگیر می ‌شود. حتی شکستن یکی از شاخه‌ ها نیز باعث بروز این مشکل می ‌گردد.

خرابی سه نظام نگهدارنده درام ضمن ایجاد سر و صدای بیش از حد ممکن است باعث خرد شدن یاتاقان هم شود. به همین دلیل در صورت بروز چنین ایرادی بلافاصله دستگاه را خاموش نمایید و از یک تکنسین ‌‌خبره کمک بخواهید.

خراب شدن کلاچ

کلاچ یکی از قطعات اصلی لباسشویی است که بین بخش‌ های دیگ و گیربکس ارتباط برقرار می ‌کند. خراب شدن کلاچ یا فرسودگی آن منجر به ایجاد مشکلاتی مانند سر و صدای غیر طبیعی می شود‌. از آنجا که تعمیر کلاچ امکان ‌پذیر نیست، در صورت خرابی آن کارشناسان تهران کمک می‌ کوشند با تعویض قطعه مشکل را برطرف نمایند.

فرسودگی یا پارگی تسمه پمپ

در بعضی مدل‌ های لباسشویی درب وسیله در بخش بالا تعبیه شده است. در این گونه دستگاه‌ ها تسمه پمپ وظیفه دارد پولی را در بخش پمپ تخلیه به حرکت درآورد. حال اگر تسمه پمپ فرسوده یا پاره شده باشد، طی اجرای چرخه شستشو صداهایی شبیه ضربه یا جیغ به گوش می ‌رسد. در صورتی که صدای زیاد ماشین لباسشویی همراه با بوی لاستیک سوخته باشد، تعویض تسمه پمپ ضروری است.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *