اشتراک گذاری

قفل شدن درب ماشین لباسشویی

ممکن است شما نیز با مشکل قفل شدن درب ماشین لباسشویی مواجه شده باشید. هنگامی که کار لباسشویی تمام می شود، باید بتوانید درب آن را باز کرده و لباس ها را خارج کنید. قفل درب لباسشویی به منظور ایجاد ایمنی در حین شستشوی لباس ها طراحی شده است، گاهی باز کردن قفل درب لباسشویی مشکلاتی ایجاد می کند. در این مبحث تهران کمک با علت های قفل شدن درب لباسشویی و نحوه باز کردن آن آشنا می شویم. ما را همراهی نمایید.

قفل شدن درب ماشین لباسشویی

دلایل قفل شدن درب ماشین لباسشویی

پس از اینکه شستشوی لباس ها توسط لباسشویی به اتمام رسید و دستگیره را کشیدید، متوجه قفل شدن درب ماشین لباسشویی می شوید. این مسئله دلایل متفاوتی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • ممکن است قفل کودک را فعال کرده باشید.
 • فرآیند شستشو هنوز به اتمام نرسیده است.
 • آب داخل لباسشویی تخلیه نشده باشد.
 • دستگیره درب لباسشویی خراب شده باشد.
 • لولای درب لباسشویی معیوب باشد.
 • میکرو سوئیچ لباسشویی دچار ایراد شده باشد.
 • وزن لباس های بارگیری شده بیش از حد مجاز باشد.
 • لباس ها داخل دستگاه گیر کرده باشند.
 • بالا بودن دمای لباسشویی
 • موتور لباسشویی بیش از حد داغ شده باشد.
 • برد فرمان دستگاه دچار آسیب شده باشد.

در ادامه این بخش به تمام این موارد به طور کامل اشاره می کنیم.

قفل کودک فعال است

امروزه اغلب ماشین لباسشویی ها دارای قفل کودک هستند و هنگامی که آن را فعال می کنید، قفل شدن درب ماشین لباسشویی فعال می شود. این قابلیت کمک می کند کودک قادر به باز کردن درب لباسشویی نباشد و خطری او را تهدید نکند. به این ترتیب چنانچه قفل کودک فعال باشد، باز کردن قفل درب لباسشویی به دلایل امنیتی امکان پذیر نیست.

فرآیند شستشو کامل نشده است

زمانی که با قفل شدن درب ماشین لباسشویی مواجه می شوید، بررسی کنید که فرآیند شستشوی لباس ها به اتمام رسیده و آب داخل دستگاه تخلیه شده باشد. در صورتی که لباسشویی خاموش است، اقدام به روشن کردن آن کنید و برای باز کردن قفل درب لباسشویی صبر کنید. صدایی ضعیف از لباسشویی به گوش می رسد که نشان دهنده اتمام چرخه شستشو و باز شدن قفل درب است.

آب لباسشویی تخلیه نشده است

مدل های لباسشویی که درب آن ها از جلو است، پس از اینکه فرآیند شستشو به اتمام رسید، آب داخل آن از طریق شیلنگ تخلیه می شود. قفل شدن درب ماشین لباسشویی پیش از تخلیه کامل آب داخل دستگاه، از ریختن آب روی زمین و ایجاد خطرات دیگر جلوگیری می کند.

بالا بودن دمای لباسشویی

این حسگر یا سنسور، دمای آب را به برد الکترونیک گزارش می‌دهد. طبیعی است که به دلایل حفاظتی، وقتی دمای آب در دستگاه بالا باشد، درب باز نمی‌شود. اما گاهی این هشدار به دلیل خرابی سنسور به سوی برد ارسال می‌شود و برد الکترونیک دستور باز نشدن درب لباسشویی را صادر می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید مشکل از سنسور دماست یا نه، با یک مولتی‌متر باید جریان سنسور را تست کنید. بسته به برند لباسشویی شما، مقاومت نمایش داده شده باید در بازه ۲۰-۳۰ کیلو اهم باشد. در غیر این صورت، باید به تعویض سنسور دما فکر کنید.

دستگیره درب لباسشویی خراب شده است

ممکن است قفل شدن درب ماشین لباسشویی ناشی از خرابی دستگیره درب باشد. در صورتی که دستگیره درب لباسشویی خراب بوده و یا گیر کرده باشد، کاربر قادر به باز کردن قفل درب لباسشویی نخواهد بود. به همین منظور ابتدا لباسشویی را خاموش کنید و سپس با ضربه زدن به درب تلاش کنید درب باز شود. در غیر این صورت باید از مرکز مجاز تعمیر لباسشویی درخواست کمک کنید.

لولای درب لباسشویی دچار ایراد است

با توجه به جنس پلاستیکی اغلب لولا هایی که در بازار وجود دارد، خرابی آن ها امکان پذیر است. در صورتی که دلیل قفل شدن درب ماشین لباسشویی از معیوب بودن لولا باشد، باید در جهت تعویض آن اقدام نمایید.

میکرو سوئیچ لباسشویی و برد فرمان دچار ایراد است

برخی مواقع علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی خرابی میکرو سوئیچ و برد فرمان است. میکرو سوئیچ کلید برقی است که با خراب شدن آن، بستن و باز کردن قفل درب لباسشویی انجام نمی شود. علاوه بر این، برد لباسشویی مسئولیت صادر کردن دستوراتی جهت اجرای برنامه های دستگاه را دارد. چنانچه به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی شده باشد، درب لباسشویی باز نمی شود.

وزن لباس ها زیاد است

در صورتی که تعداد البسه و وزن آن ها بیشتر از حد استاندار باشد، امکان قفل شدن درب ماشین لباسشویی وجود دارد. به این ترتیب پیش از آنکه لباسشویی را راه اندازی کنید، وزن لباس ها را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید پس از آن به راحتی باز کردن قفل درب لباسشویی را انجام دهید.

لباس ها در لباسشویی گیر کرده اند

گاهی مواقع دلیل قفل شدن درب ماشین لباسشویی، گیر کردن لباس ها بین درب لباسشویی و مخزن شستشو است. پس پیش از آنکه دستگاه کار خود را آغاز کند، باید این موارد را به دقت بررسی کنید.

موتور لباسشویی داغ شده است

چنانچه در حین شستشو از آب بسیار داغ استفاده کرده و یا دستگاه را ساعات طولانی روشن گذاشته باشید، لازم است حدودا 5 دقیقه منتظر بمانید تا دستگاه خنک شود و باز کردن قفل درب لباسشویی انجام گردد.

مراحل تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

در صورتی که علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی از قفل دستگاه باشد، باید از مراکز تعمیرات درخواست کمک کنید تا تکنسین های خود را به محل مورد نظر شما بفرستند و مشکل را رفع کنند. در ادامه به مراحل تعویض قفل درب لباسشویی اشاره می کنیم:

 • ابتدا دو شاخه لباسشویی را از برق جدا کنید.
 • سپس سیم برق را از دستگاه دور کنید.
 • پس از آن با توجه به مدل لباسشویی، پنل جلو یا بالای دستگاه را جدا کنید.
 • لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را جدا کنید.
 • سپس با دقت پیچ های قفل لباسشویی را باز کرده و نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.
 • تسمه دور درب لباسشویی را نصب نمایید.
 • پنل های لباسشویی را به دقت در جای خود قرار دهید.
 • لازم است اشاره کنیم که در مراحل جدا سازی قطعات نحوه اتصالات را به ذهن بسپارید و با دقت انجام دهید. سپس در انتهای کار نسبت به اتصال قفل درب ماشین لباسشویی به برد اصلی مطمئن شوید.
5/5(2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *