اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • علت و راهکارهای رفع مشکل خاموش شدن ماشین ظرفشویی

علت و راهکارهای رفع مشکل خاموش شدن ماشین ظرفشویی

خاموش شدن ماشین ظرفشویی در میانه فرآیند شستشوی ظروف یا آبکشی از جمله چالش هایی است که گاهی کاربران را درگیر می ‌کند. این مشکل آزاردهنده معمولاً به دلیل نقص فنی در یکی از قطعات دستگاه اتفاق می‌ افتد. در چنین شرایطی نیاز به کمک یک تکنسین خواهید داشت تا ریشه اصلی خرابی را تشخیص دهد و عملکرد دستگاه را به حالت عادی برگرداند. در ادامه مهم ترین عوامل دخیل در خاموش شدن ظرفشویی و نحوه برطرف کردن آن ها را تشریح خواهیم کرد.

علت-و-راهکارهای-رفع-مشکل-خاموش-شدن-ماشین-ظرفشویی

دلایل خاموش شدن ماشین ظرفشویی

در عصر حاضر ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی ‌ترین لوازم منزل به شمار می ‌رود. این دستگاه مانند سایر تجهیزات الکترونیکی به مرور دچار مشکلات متعددی می‌ شود که متوقف شدن در حین کار یکی از آن ها است. در صورت مواجه شدن با چنین ایرادی کلی ظرف کثیف روی دستتان می‌ ماند. به همین دلیل باید در اسرع وقت ریشه مسئله را پیدا کنید و اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهید. خاموش شدن ماشین ظرفشویی معمولاً به دلیل یکی از عوامل زیر رخ می‌ دهد:

قطع شدن جریان آب

برای اجرای برنامه شستشو لازم است آب به اندازه کافی وارد ظرفشویی شود. در غیر این صورت چرخه شستشو متوقف شده و دستگاه از کار باز می‌ ایستد. بنابراین باید آب ساختمان را بررسی کنید و مطمئن شوید که قطع نیست. در وهله بعدی به سراغ شیر برقی بروید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. زیرا آسیب دیدن این قطعه مانع ورود آب به داخل ماشین می ‌شود. اگر متوجه شدید شیر برقی خراب است، حتماً باید برای تعمیر آن از یک متخصص کمک بگیرید.

قطع شدن جریان برق

چنانچه جریان برق ساختمان قطع شده یا دچار نوسان باشد، ظرفشویی هنگام اجرای برنامه شستشو ناگهان متوقف می ‌شود. معیوب بودن کابل برق، دوشاخه و پریز هم می‌ توانند مشکل خاموش شدن ماشین ظرفشویی را به دنبال داشته باشند. به همین دلیل باید تمام موارد ذکر شده را چک کنید و مطمئن شوید که ایراد ندارند. اگر بعد از برقراری مجدد جریان برق وسیله همچنان عملکرد مناسبی نداشت، بهتر است آن را ریست کنید.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : علت باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی چیست ؟

خرابی پنل

پنل و کلیدهای موجود در آن بین شما و ظرفشویی ارتباط برقرار می ‌کنند تا برنامه شستشو بدون هیچ مشکلی اجرا شود. دکمه‌ های تعبیه شده در پنل با گذشت زمان و به خاطر تجمع کثیفی و چربی از کار می‌ افتند. در این حالت پنل لمسی دستورات شما را به دستگاه انتقال نمی دهد، لذا دور از انتظار نیست که ماشین در میانه کار متوقف شود.

توجه داشته باشید که بررسی وضعیت پنل و رفع عیوب آن عملیاتی کاملاً تخصصی است. لذا در صورت بروز این اختلال برای تعمیر ظرفشویی خود به مراکز مجاز و معتبر مراجعه کنید. ناگفته نماند چنین مشکلی تنها با تعویض پنل لمسی برطرف خواهد شد.

صدمه دیدن میکروسوئیچ درب

عامل دیگری که منجر به خاموش شدن ماشین ظرفشویی هنگام کار می ‌شود، خرابی میکروسوئیچ درب است. میکروسوئیچ باز یا بسته بودن درب را تشخیص می ‌دهد و متناسب با آن سیگنال‌ های لازم برای آغاز شستشو به برد ارسال می ‌گردد. حال اگر این قطعه معیوب باشد، درب دستگاه علی رغم بسته بودن، اشتباهی باز تشخیص داده می‌ شود.

چنین موضوعی نهایتاً عدم اجرای چرخه شستشو و توقف ماشین را به دنبال خواهد داشت. برای بررسی میکروسوئیچ درب می ‌توانید از ابزاری به نام مولتی متر استفاده کنید. اگر بررسی‌ ها نشان داد قطعه مورد نظر ایراد دارد، حتماً باید تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید.

خرابی قفل درب

اگر زبانه درب خراب باشد، درب ظرفشویی به طور کامل بسته نمی‌ شود. از آنجا که این مسئله نیز باعث خاموش شدن ماشین ظرفشویی می ‌شود، لازم است در اسرع وقت برای تعمیر قفل درب اقدام کنید.

ایراد در فیوز حرارتی

فیوز حرارتی موظف است از قطعات ماشین در برابر گرمای بیش از حد محافظت نماید. به این صورت که فیوز گرمای نامتعارف را تشخیص می ‌دهد، بنابراین به طور اتوماتیک می ‌پرد تا بخش ‌های مختلف دستگاه آسیب نبینند. به غیر از حرارت بالا عوامل دیگری مانند نشتی آب و سیم کشی داخلی مستهلک نیز در پریدن فیوز نقش دارند. در صورت پریدن فیوز تعویض آن الزامی است.

خراب شدن برد الکترونیکی

برد نه تنها در ظرفشویی بلکه در دیگر لوازم الکترونیکی حکم مغز یا همان مرکز فرماندهی دستگاه را دارد. از این رو هرگونه ایراد در برد الکترونیکی یا مدارات آن عملکرد وسیله را مختل می ‌کند. به طوری که حتی ممکن است ماشین موقع شستشوی ظروف ناگهان از کار باز ایستد. از آنجا که برد قطعه مهم و در عین حال حساسی است، برای ترمیم آن از کارشناسان تهران کمک کمک بگیرید.

خراب شدن فن

عامل دیگری که در خاموش شدن ماشین ظرفشویی نقش دارد، خرابی فن است. فن وظیفه تبادل حرارت از درون دستگاه به فضای بیرون را بر عهده دارد. این کار باعث می ‌شود تا از داغ شدن ماشین و آسیب رسیدن به قطعات دیگر پیشگیری شود. زمانی که فن به هر دلیلی از کار بیفتد، دمای دستگاه به طور نامتعارف بالا می ‌رود، بنابراین ظرفشویی متوقف می‌ شود. در صورت خرابی فن متخصص مربوطه آن را با قطعه جدید جایگزین می ‌کند.

آسیب دیدن المنت حرارتی

خرابی المنت حرارتی یا شکستگی آن هم باعث بروز مشکلات متعددی می شود که یکی از آن ها توقف ظرفشویی موقع کار است. برای این که مطمئن شوید خاموش شدن دستگاه به ایراد در المنت حرارتی ربط دارد، دمای آب را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه دمای آب پایین بود، نشان دهنده این است که المنت آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارد.

اینو بخون حتما به کارت میاد : علت روشن نشدن ظرفشویی چیست ؟

معیوب بودن پمپ آب

خرابی پمپ سبب می گردد آب به اندازه کافی برای شستشوی ظروف فراهم نباشد، لذا دستگاه متوقف می‌ شود. در صورت معیوب بودن پمپ خاموش شدن ماشین ظرفشویی همراه با ایجاد صداهای بلند است. لذا باید اقدامات لازم برای ترمیم این قطعه انجام شود.

خرابی موتور

هنگامی که برنامه خاصی را انتخاب می‌کنید، موتور بیشتر از سایر قطعات ماشین در پروسه شستشو نقش دارد. بنابراین خرابی آن باعث خاموش شدن ظرفشویی و عدم تکمیل عملیات شستشو می‌ شود. موتور معمولاً در اثر تجمع مواد صابونی یا ایراد در پمپ گردش آسیب می ‌بیند و وسیله را متوقف می ‌کند.

حتی گاهی اوقات پس از توقف دستگاه همچنان یک سری صداها از موتور شنیده می ‌شود. این امر نشان می ‌دهد که قطعه هنوز قادر به دریافت برق است. اما به خاطر معیوب بودن نمی ‌تواند انرژی مورد نیاز برای عملکرد بخش های مختلف ظرفشویی را تامین کند. در صورتی که نسبت به چنین مسئله ای بی ‌توجه باشید، موتور به مرور زمان مستهلک می ‌شود. حتی این احتمال وجود دارد که دستگاه به طور کامل از کار بیفتد. لذا کارشناسان برای رفع مشکل تعویض موتور را پیشنهاد می ‌دهند.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *