اشتراک گذاری

5 ترفند برای ثبت بهترین عکس پرتره سیاه و سفید

سیاه و سفید، واسطه‌ای قدرتمند برای بیان پرتره است. عدم وجود رنگ به ما این امکان را می دهد تا عمیق‌تر روح و ظاهر مدل عکس را ببینیم. عکس پرتره سیاه و سفید معمولاً کیفیت ماندگاری دارد که همین تأثیرگذاری پرتره را افزایش می‌دهد. اما عکاسی سیاه و سفید یک چالش بزرگ است، زیرا شما باید بیشتر در مورد این سبک از عکاسی بدانید.

قبل از هر آن بهتر است در مورد تنظیمات دوربین کانن بیشتر بدانید. برای این منظور مقاله ی آموزش تنظیمات دوربین کانن را به شما پیشنهاد می کنیم.

تعمیر یونیت فیوزینگ دستگاه کپی کانن

عکس پرتره سیاه و سفید

ما در اینجا به بررسی 5 نکته خواهیم پرداخت که می‌تواند دانش شما در زمینه عکاسی سیاه و سفید را افزایش ببخشد و به شما در ثبت بهترین عکس پرتره سیاه و سفید کمک کند.. این مقاله توسط یکی از عکاسان مطرح جهان به نام Andrew S. Gibson نوشته شده است.

1. ترکیب بندی برای ثبت بهترین عکس پرتره سیاه و سفید مهم است

عکاسی سیاه و سفید می‌تواند توانایی‌های شما را به عنوان یک عکاس،‌ به چالش بکشد. بنابراین زمانی که عکس خوبی را ثبت نکرده باشید، نمی‌توانید در زیر رنگ‌های داخل عکس پنهان شوید. اما دو المان مهم در یک عکس پرتره سیاه و سفید کنتراست تن‌ها و بافت است.

کنتراست تن‌ها

کنتراست تن‌ها (Tonal Contrast) در اصل تفاوت روشنایی بخش‌های مختلف یک عکس را بیان می‌کند. در اینجا شما باید از رنگ‌ها صرف نظر کنید و صحنه را از نظر سایه و روشن‌ها مشاهده کنید. برای انجام این کار می‌توانید دوربینتان را روی حالت تک رنگ قرار دهید. همچنین مطمئن شوید که برای ثبت یک عکس پرتره سیاه و سفید ، فرمت عکس‌های دوربین روی RAW (فرمت خام عکس) تنظیم شده باشد. این فرمت اطلاعات مربوط به رنگ‌ها در تصاویر را ذخیره می‌کند. وقتی دوربین را در حالت تک رنگ قرار می‌دهید، دوربین دی اس ال آر عکس‌ها را روی صفحه نمایش خود به صورت سیاه و سفید به نمایش می‌گذارد. این به شما کمک می‌کند تا به خوبی ترکیب بندی تصاویر را بررسی کنید. برای ثبت این پرتره شما باید یک مدل یا پوستی روشن را در جلوی پس زمینه‌ای تیره قرار دهید.

بافت

بافت، یکی دیگر از المان‌های مهم در ثبت یک عکس سیاه و سفید است. اگر مدل شما دارای پوست نرمی باشد، آن را باید در کنار یک پس زمینه خشن و سخت قرار دهید تا بین بافت آن دو تفاوت ایجاد کنید. به بافت لباس مدل نیز دقت کنید. به طور مثال در عکس پرتره زیر، مدلی با یک پوست نرم در کنار دیوار بتنی سخت ایستاده است.

2. ساده‌ترین ترکیب بندی را داشته باشید

عکاسی سیاه و سفید به ساده بودن اشاره دارد. با توجه به حذف رنگ‌ها از صحنه، شما باید چه در ترکیب بندی و چه نورپردازی سادگی را رعایت کنید. در هر عکسی که در این مقاله مشاهده می‌کنید، از نور طبیعی یا حداکثر با کمک گرفتن از یک رفلکتور استفاده شده است. هر چقدر از نورپردازی پیچیده‌تری استفاده کنید، توجه تماشاگر از هدف دورتر خواهد شد. تا حد ممکن پس‌زمینه‌ی مدل را خلوت نگه دارید و هرگز از دیافراگم باز برای خروج پس‌زمینه از فوکوس هراسی نداشته باشید. هر چه ترکیب بندی عکس شما ساده‌تر باشد، تأکید بر مدل بیشتر شده و المان‌هایی که حواس مخاطب را پرت می‌کنند نیز کمتر می‌شود. من در این عکس پرتره از یک لنز 85 میلی‌متری با دیافراگم باز f/1.8 استفاده کرده‌ام و ترکیب بندی نیز تا حد ممکن ساده است. پس زمینه را نیز در نرم افزار Lightroom تیره‌تر کرده‌ام تا تمرکز بیشتری روی مدل به وجود آید.

3. احساسات و عواطف را ثبت کنید

با هر چه ساده‌تر حفظ کردن ترکیب بندی، شما فرصت این را خواهید داشت که با مدل صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید. مهم است که مدل شما برای آن عکس بی‌انگیزه و بی‌علاقه نباشد. شما می‌توانید از او در مورد سرگرمی‌هایی که دارد و کارهایی که مشغول به آن است سوال بپرسید. این گفتگوی شکل گرفته بین شما جالب توجه خواهد بود. در همین حین صحبت کردن به حالات چهره‌ی او دقت کنید. تلاش کنید در همین حین، بهترین حالت چهره‌ی او را شکار کنید و عکس پرتره خود را ثبت کنید.

4. ویرایش پرتره خود در Lightroom را بیاموزید

وقتی یک عکس سیاه و سفید را ثبت می‌کنید، باید تمام پتانسیل آن را با تلاش در مرحله پس پردازش به نمایش بگذارید. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها در نرم افزار    Lightroom  استفاده کنید. اما دو مورد اصلی وجود دارد که اهمیت بیشتری نسبت به سایر ویژگی‌ها دارد:

افزایش دادن کنتراست

عکس‌های سیاه و سفید نیازمند کنتراست بیشتری نسبت به عکس‌های سیاه و سفید هستند. تنظیمات لایت روم را افزایش دهید تا متوجه تفاوت قبل و بعد عکس خود شوید. به طور مثال در اینجا عکسی رنگی را می‌بینید که به واسطه‌ی لایت روم به سیاه و سفید تبدیل شده است.

سپس در اینجا کنتراست تصویر شدت گرفته تا جزئیات بهتر به نمایش درآیند.

تنظیم وضوح

افزایش دادن شدت وضوح می‌تواند نمایش بافت را در یک عکس پرتره سیاه و سفید بهبود ببخشد. اگرچه باید تا حد استانداردی از وضوح استفاده کرد. وضوح اگر بیش از حد باشد، تُن پوست بافت نامطلوبی به خود خواهد گرفت. به طور مثال در پرتره زیر وضوح روی مثبت 65 تنظیم شده است. با این کار وضوح به خوبی در قسمت ریش و پیراهن مدل نمایان است.

در تصویر بعدی از قلم تنظیمات و پریست نرم کننده پوست با مشخصات Clarity -34 و Sharpness +9 برای نرم کردن بافت پوست مدل استفاده شده است. در تصویر سمت چپ، نقاط قرمز رنگ نقاطی هستند که با قلم تنظیم کننده انتخاب شده‌اند.

5. از پلاگین Silver Efex Pro 2 استفاده کنید

پلاگین Silver Efex Pro 2 می‌تواند به شما برای ثبت یک عکس پرتره سیاه و سفید مناسب و خوب کمک کند. به طور مثال در زیر با استفاده از این پلاگین، یک عکس با شبیه ساز کادر دوربین 5×4 ثبت شده است.

البته به جز این پلاگین، پلاگین‌های دیگری مانند Topaz Black & White Effect 2 نیز برای شبیه سازی عکس‌ها به سبک عکس‌های قدیمی با تُن قهوه‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

منبع

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩