اشتراک گذاری

معرفی قطعات پرینتر کانن

تمامی دستگاه ها از کنار هم قرار گرفتن یک سری قطعات و فعالیت همزمان آن ها شکل گرفته اند و بسیاری از کارها را به انجام می رسانند. یکی از دستگاه های بسیار کاربردی که در طول روز شاید بارها با آن در ارتباط باشید، پرینتر می باش ولی شاید از قطعاتی که تشکیل پرینتر می دهند اطلاعی نداشته باشید. در این بخش تصمیم داریم تا قطعات مختلف یک پرینتر را برای شما همراه عملکرد آن ها معرفی کنیم.

معرفی قطعات پرینتر کانن

مگنت رولر و عملکرد آن در پرینتر کانن

مگنت رولر یکی از قطعه های اصلی و کاربردی کارتریج در پرینتر و همچنین دستگاه کپی می باشد ، آنطور که از نامش مشخص است، قابلیت مغناطیسی داشته و به شکل استوانه ای مخروطی شکل می باشد که قطر آن کمتر از طول آن است و تا حدودی از لحاظ ظاهری شبیه به فوم رولر می باشد و بر اساس کارایی دستگاه در اندازه های بزرگ و کوچک می باشد که مگنت رولرهای دستگاه های فتوکپی اساسا از پرینترهای کانن بزرگتر می باشند. 

وظیفه اصلی مگنت رولراین است که  با استفاده از جریانات مغناطیسی موجود پودر تونر را به درام منتقل نماید و این حالت مغناطیسی سبب می شود تا میزان مناسب تونر متناسب با طرح را به درام منتثل نماید.

مگنت رولر جزو قطعات یدکی دستگاه های اداری است و آنطور که قبلا اشاره شد در داخل کارتریج قرار دارد و با تعویض کارتریج و یا  در صورت بروز خرابی  برای آن، این قطعه قابل تعویض می باشد.

فوم رولر و عملکرد آن در پرینتر کانن

اساسا فوم رولر قطعه ای است که در کارتریج ﭘرینتر کانن قرار گرفته است. این قطعه جزو قطعات مصرفی کارتریج  بوده و بعد از گذشت مدتی مصرف باید تعویض گردد. فوم رولر یا به تنهایی و یا با تمامی اجزای کارتریج تعویض می شود. فوم رولر یک رولر باریک به قطر ١٠-١٥ میلی متر می باشد که نقش اصلی آن شارژ الکتریکی درام است. این قطعه بر روی درام قرار می گیرد و بر سطح آن می چرخد تا جریان الکتیرکی را انتقال دهد.

در صورتی که درام به خوبی تمیز نشود و اثرات تونر بر روی آن باقی بماند، فوم نمی تواند کارش را به درستی انجام داده و سبب ایجاد سایه بر روی صفحه ﭘرینت شده می گردد. فوم رولر اساسا طول عمری بالغ بر ٢٥٠٠٠ تا ٣٥٠٠٠ صفحه ﭘرینت دارد و بعد از گذشت این مدت باید تعویض شود. اندازه طول فوم رولرها اکثرا یکسان می باشد ولی اندازه ی قطر آن ها به اندازه درام بستگی دارد و همانطور که گفته شد متغیر بین ١٠ تا ١٥ می باشد.

فوم رولر و عملکرد آن در پرینتر کانن

فیوزینگ و عملکرد آن در پرینتر کانن

دلیل اینکه کاغذ بعد از بیرون آمدن از دستگاه گرم می باشد در واقع گذشتن آن از زیر فوزینگ است.  فیوزینگ در داخل پرینتر کانن و یا دستگاه کپی قرار گرفته و قابل تعویض است. فیوزینگ ها در گذشته از یک لامپ گرم کننده درون هات رولر تفلون شده و پرس رولر ساخته شده بودند ولی اکنون جای لامپ را یک المنت گرم کننده گرفته است و جای هات رولر را هم فیوزر فیلم در فیوزینگ گرفته است که کارایی آن را آسان تر و بهتر نموده اند ولی پرس رولر مانند همان مدل قدیمی است.

درام  که اندازه ی دقیق تونر لازم برای هر تصویر را در خودش دارد آن را بر روی کاغذ می پاشد و پس از آن بوسیله فیوزینگ حرارت داده و پخته شده و بر روی کاغذ حک می گردد و در انتها کاغذ با استفاده از غلطک خروجی خارج می گردد ولی دلیل آنکه کاغذ بر اثر گرمای فیوزینگ آتش نمی گیرد در اصل سرعت آن است که بر اثر آن سرعت فرصتی برای ایجاد جرقه و سوختن کاغذ نمی باشد.

در برخی از پرینترهای کانن و کپی خود دستگاه هشدار تعویض فیوزینگ را با کدهای بخصوص می دهد و هچنین دز صورتی که خطوطی را بر روی پرینت خود مشاهده نمودید می تواند نشانه ای  به منظور تعویض فیوزینگ و یا یکی از قطعات آن پیدا کنید که بهتر است به منظور اطمینان با یک فرد مجرب در خصوص تعمیرات دستگاه های پرینتر و کپی مشورت کنید. اکنون شما می توانید فیوزینگ را به طور کامل و یا قطعات آن را هر کدام جداگانه به شکل هیت المنت و فیلم فیوزینگ و پرس رولر خریداری کرده و بازسازی نمایید.

درام و عملکرد آن در پرینتر کانن

به طورکلی درام قطعه ی اصلی پرینتر لیزری کانن است که نقش انتقال تصویر از پرینتر لیزری بر روی کاغذ برای تولید چاپ نهایی را دارا می باشد که این قطعه در دستگاه های کپی نیز وجود دارد. تفاوت درام در دستگاه های کپی و پرینتر کانن نحوه ی انتقال تصاویر به درام می باشد.

بر اساس نوع عملکرد دستگاه کپی و پرینتر لیزری کانن، درام را برای ایجاد تصویری واضح و شفاف تر انتخاب می نمایند. درام از جنس سلنیوم و یا مواد دارای حساسیت نسبت به نور پوشیده شده که تمامی این مواد هادی الکتریسیته هستند. دستگاه کپی و یا پرینتر کانن نور یا لیزری را که بر روی شکل تابانده و در حافظه خود ذخیره نموده است را بعد از آن بر روی لایه بیرونی درام می تاباند.

درام و عملکرد آن در پرینتر کانن

عملکرد درام پرینتر

در اصل  به درام توسط سیم هاله نوری و یا سیمی که الکتریسیته در سراسر آن جریان دارد بار مثبت ارائه می شود، این دفعه همان نور یا لیزری می باشد که دستگاه کپی و یا پرینتر بر روی شکل تابانده و در حافظه خود ذخیره نموده است و درام ویژگی الکتریکی آن را تغییر می دهد تا بتواند آن را بر روی کاغد منتقل نماید.

سپس درام، تونر را به خود جذب نموده و چون دارای بار مثبت می باشد تونر به قسمت هایی از درام که از بار منفی تخلیه شده اند می چسبد و پس از آن تونر توسط درام بر روی کاغذ ریخته و در نهایت در قسمت فیوزینگ، تونر پخته شده و به کاغذ می چسبد و کاغذ بعد از آن توسط غلطک های خروجی از دستگاه خارج می گردد. به این ترتیب تصویر مورد نظر توسط درام بر روی کاغذ حک می گردد.

 چنانچه در کیفیت پرینت صفحات مسئله ای مشاهده کردید، مثلا خطوط و یا نقاطی غیرعادی بر روی کاغذ پرینت شده مشاهده کردید، ممکن است احتیاج به تعویض درام باشد. اساسا بعد از هر ٣ بار شارژ کارتریج لازم است تا درام تعویض گردد. در نهابت خاطر نشان می کنیم که درام و تونر کارتریج بعضی از مواقع از هم جدا هستند که معمولا هم جداگانه تعویض می گردند و گاهی اوقات نیز بعضی از تونرهای کارتریج ها به همراه درام بوده که همزمان تعویض می گردند.

نمایندگی تعمیرات پرینتر کانن در کرج

نمایندگی تعمیرات چاپگر کانن در کرج مرکزی تخصصی می باشد که به بررسی و تعمیر انواع مدل های کانن مشغول است. این مرکز دارای پیشرفته ترین ویژگی ها به منظور انجام فرآیندهای روزمره تعمیر شده و به همین ترتیب، دست تمای تعمیرکاران را به منظور ارائه خدمات هرچه بهتر به کاربران باز گذاشته است و به آن ها امکان استفاده از روش های تعمیری روز دنیا را ارائه نموده. 

بررسی علت ها و رفع ایرادات پرینتر کانن هم جزو خدماتی است که در این مرکز به کاربران ارائه می گردد. شما می توانید از تعمیر چاپگر خود به شکل تخصصی در این مرکز اطمینان کامل را داشته باشید.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩