اشتراک گذاری

تعمیر اسکنر در تهران

واحد تعمیر اسکنر در تهران با استفاده از مهندسان و کارشناسان ماهر در زمینه تعمیرات انواع اسکنر  توانسته است همه نیازهای مشتریان خود را برطرف کند. توجه داشته باشید تعمیر اسکنر در محل کار، دفتر کار و منزل شما به طور کاملا تخصصی انجام می شود؛ اگر ایراد دستگاه در محل قابل تعمیر نباشد، دستگاه توسط سفیر به واحد تعمیرات منتقل می شود تا ادامه روند تعمیرات از سر گرفته شود.

چگونگی-تعمیر-اسکنر

چگونگی تعمیر اسکنر

برای تعمیر اسکنر، ابتدا باید کار آن و انواع اسکنر را بشناسید و باید بدانید که بخش های مکانیکی آن از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.

اگر می خواهید در مورد تعمیر اسکنر اطلاعاتی به دست آورید، اولین مورد آن است که بدانید اسکنر چیست و چه انواعی دارد و هر نوع آن چه کاربردهایی می تواند داشته باشد. اسکنر ساختاری شبیه به دستگاه فکس و کپی دارد و شکل ها، نوشته ها، نقشه و هر چیزی را که روی برگه یا کاغذ چاپ شده باشد، به وسیله سیگنال های الکترونیکی اسکنر به فایل تبدیل شده و به کامپیوتر منتقل می شود.

انواع اسکنر؛ شناخت اولیه برای تعمیر Scanner

اسکنرها به کمک پورت ها، کابل USB و بلوتوث به کامپیوتر متصل می شوند و بر اساس معیارهای زیر به انواع متفاوتی تقسیم می شوند:

  • نوع کاربرد
  • شکل ظاهری
  • تکنولوژی ساخت

انواع اسکنر بر اساس نوع کاربرد:

اگر بخواهیم تعمیر اسکنر را انجام دهیم، ابتدا باید بدانیم اسکنرها چگونه تقسیم بندی می شوند. بر اساس نوع کاربرد، آن ها به انواع زیر تقسیم می شوند که در مورد هریک توضیح خواهیم داد تا شما اگر قصد تعمیر اسکنر یا آموزش آن را داشته باشید، با آن ها آشنا شوید.

اسکنر فیلم

اسکنر فیلم های دوربین یا Film Scanner، یکی از انواع اسکنرها است که پس از اسکن گرفتن، آن را به رایانه منتقل می کند.

این اسکنرها، نرم افزارهای مخصوص دارند که می توان وضوع تصاویر را بالا برد و همچنین نویزها را به حداقل ممکن رساند. اسکنرهای فیلم در دامنه 35 تا 120 میلی متری هستند.

اسکنر اسناد؛ تعمیر اسکنر

اسکنر اسناد یا Sheetfed Scanner یا شیت فد Sheetfed می تواند به طور همزمان برای اسکن چند سند به کار رود. در اسکنرهای اسناد لازم نیست که اسناد صفحه صفحه داخل اسکنر قرار گیرند، بلکه می توان در آن ها چندین سند را به صورت افقی یا عمودی قرار داد.

سرعت این اسکنرها زیاد است و جای زیادی را هم اشغال نمی کند. البته باید گفت قیمت آن ها هم تقریبا گران است.

در این اسکنرها نمی توان کتاب ها یا اسنادی را که قطر خیلی زیاد دارند، اسکن کرد.

اسکنر عکس

اسکنر عکس یا Photo Scanner تنها برای اسکن عکس به کار می رود و عکس هایی با وضوح بیشتر و عمق رنگ ایجاد می کند و به همان نسبت تعمیر اسکنر عکس نیاز به مهارت کافی دارد، زیرا کوچک ترین اشتباهی می تواند اسکنر شما را با مشکلات جدی تری مواجه کند.

این اسکنرها دارای حسگر رنگی هستند و قیمت آن ها تقریبا گران است و گاهی در آن ها نرم افزارهای ادیت مخصوص هم ارائه می شود. به دلیل ظرافت این نوع دستگاه، هرگز برای تعمیر اسکنر خودتان وارد عمل نشوید.

اسکنر درام

اسکنر درام یا Drum Scanner برای اسکن عکس استفاده می شوند و از لوله فوتو مولتی پلیر(PMT)  برای این کار استفاده می کنند. PMT مخفف Photomultiplier Tube است.

لوله های فوتومولتی، پلیمرهای لوله های خلا هستند و به نور حساسیت بالایی دارند.

در انواع Drum Scanner، سند روی تخته اسکنر قرار می گیرد و پرتوی نور آن حرکت می کند. همزمان با منعکس شدن، پرتوهای نور با PMT گرفته شده و پردازش می شوند.

اسکنرهای درام وضوح و کیفیت بسیار بالایی دارند و همچنین به دلیل تکنولوژی ویژه آن ها که حساس به نور است قیمت بالایی دارند. اسکنر درام بیشتر برای چاپ رنگی مورد استفاده قرار می گیرند. شما برای تعمیر اسکنر نیاز دارید که دسته بندی های مختلف اسکنر را به خوبی بشناسید.

انواع اسکنر بر اساس تکنولوژی

اسکنرها بر اساس تکنولوژی، سه دسته هستنند که هر یک را نام برده و در مورد آن ها توضیح می دهیم. این نوع تقسیم بندی می تواند شما را با این موضوع آشنا کند که تعمیر اسکنر یک کار تخصصی است و باید برای انجام آن کاملا بر آن تخصص داشته باشید.

اسکنر CCD

اسکنر CCD مخفف Change Coupled Device است و مانند دوربین عکاسی است. در این نوع اسکنرها تصویر سندها به وسیله عدسی روی حسگر تصویربرداری ثبت می شود. اسکنرهای CCD دارای وضوح بالا و عمق رنگ زیاد هستند و برای صنعت عکسبرداری و فیلمبردارای استفاده می شوند. به دلیل حساسیت این نوع اسکنر نیز، در صورت وجود مشکل و نیاز به تعمیر اسکنر حتما با فردی مشاوره کنید که تخصص کافی در این زمینه داشته باشد.

اسکنر CIS

اسکنر CIS که مخفف Contact Image Sensor است، یک نوع قدیمی از اسکنرها است و در آن فیبر نوری برای دریافت تصویر و ثبت آن استفاده می شود. عکس های این اسکنر دارای عمق و دقت کمی است. با وجود ساده بودن این اسکنر، هرگز برای تعمیر آن، اگر مهارت کافی ندارید، اقدام نکنید.

اسکنر لیزری

اسکنرهای لیزری یا Laser Scanner برای کارهای نقشه کشی و نیز برای اسکن بارکد استفاده می شود. در اسکن های لیزری، نور از منبع لیزری منتشر می شود و با کمک حسگرهای حساس به نور، بازتاب آن ضبط می شود. سرعت این اسکنرها بسیار بالاست.

انواع اسکنر بر اساس شکل ظاهری؛ شناخت اسکنرها برای اقدام به تعمیر اسکنر

گاهی شکل ظاهری هم می تواند اساس تقسیم بندی اسکنرها باشد. انواع اسکنر را بر اساس شکل ظاهری نام می بریم و هر یک را توضیح خواهیم داد تا در صورت نیاز تصمیم بهتری برای تعمیر اسکنر خود بگیرید.

اسکنرهای دستی (Handheld Scanner)

اسکنر دستی شبیه به دوربین است. در اسکنر دستی، مانند دوربین تصویر سند را اسکن می کند؛ در حالیکه در دیگر انواع اسکنر، سند باید درون اسکنر قرار داده شود.

باید بگوییم که نحوه استفاده از اسکنر دستی چندان آسان نیست و حرکتی کوچک در دست می تواند موجب شود که تصویر تار گردد. به هر حال اسکنرهای دستی برای اسکن بارکد، بسیار پرکاربرد است و برای ارزیابی اطلاعات کالا از همین اسکنر استفاده می شود. شما اگر از این نوع اسکنر استفاده می کنید و دچار هرگونه اختلالی شد و نیاز به تعمیر اسکنر داشتید، حتما با متخصص ماهر تماس بگیرید.

اسکنر تخت (Flatbeds Scanner)

اسکنرهای تخت بسیار شناخته شده و پر فروش هستند. اسکنر فلت دارای یک صفحه شیشه ای و یک آرایه نوری متحرک است. این شیشیه با نوری که در زیر آن وجود دارد، روشن می شود تا سند روی شیشه روشن گردد. همزمان با این روشن شدن، سنسور حرکت می کند و فایل را به رایانه منتقل می کند.

اسکنر قابل حمل   (Portable Scanner)

این اسکنر بسیار کوچک است و معمولا با شارژ کار می کند. اسکنر پورتابل عکس و اسناد با وضوح پایین تولید می کند، اما به هر حال می توانید از این اسکنرها برای اسکن اسناد خود با هر فرمتی استفاده کنید.

عناصر مختلف اسکنرها

تا اینجا با انواع اسکنر، آشنا شدید. اما باید بدانید که برای تعمیر اسکنر هر کدام از دستگاه های عناصر خاص و نحوه کار خود را دارند و شما برای تعمیر اسکنر باید این عناصر را بشناسید. برای مثال اسکنر تخت دارای آینه، هد مربوط به اسکن، صفحه شیشه ای، لامپ دستگاه اسکنر، لنز، فیلتر، موتور، روکش و غیره است که شما برای تعمیر اسکنر یا تعویض هر قطعه نیاز به تخصص و مهارت دارید.

نحوه تعمیر اسکنرها

اسکنرها از هر نوعی که باشند و از ساده ترین مورد مانند اسکنر مسطح یا پیچیده ترین آن ها در صورت هرگونه اختلالی باید توسط فرد ماهر تعمیر شوند. شما اگر شناخت کافی از انواع اسکنر ندارید یا عناصر و کارکرد آن ها را نمی شناسید، بهترین کار این است که بدون هیچ دستکاری تعمیر اسکنر را به متخصص این کار بسپارید تا موجب خسارت و هزینه زیاد برای شما نکند.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *