اشتراک گذاری

دلایل کثیف شستن ماشین ظرفشویی چیست ؟

کثیف شستن ماشین ظرفشویی مشکل آزاردهنده ای است، به گونه‌ ای که حتی گاهی مجبور می شوید شستشوی ظروف را مجددا انجام دهید. ممکن است دلیل چنین ایرادی نقص فنی در یکی از قطعات دستگاه باشد. در حالی که بعضی مواقع دیگر عوامل خارجی در تمیز نشدن ظرف ها نقش دارند. چنانچه دلیل کثیف شستن ظرفشویی اختلالات فنی باشد، ضروری است با یک تکنسین کارکشته تماس بگیرید تا وسیله شما را به بهترین شکل تعمیر کند.

کثیف شستن ماشین ظرفشویی

دلایل کثیف شستن ماشین ظرفشویی

اگر فرد پرمشغله‌ ای هستید، مطمئناً وقت چندانی برای شستشوی ظروف ندارید. در این حالت استفاده از ظرفشویی می ‌تواند کمک بزرگی برای شما محسوب شود. البته این وسیله مانند سایر لوازم برقی با گذشت زمان دچار ایرادات مختلفی می ‌شود. کثیف شستن ماشین ظرفشویی یکی از این مشکلات است که در زیر دلایل دخیل در بروز آن را تشریح کرده ایم.

استفاده از مواد شوینده بی‌ کیفیت

در صورتی که از مواد شوینده نامرغوب استفاده کنید، ظروف لکه ‌دار می‌ شوند. استفاده از مقادیر بالای مواد شوینده نیز نتیجه مشابهی را به دنبال دارد. برای مثال ممکن است پودری که برای شستشوی ظروف مورد استفاده قرار می ‌دهید، تاریخ گذشته یا از برندهای نامعتبر باشد.

در چنین شرایطی فرآیند شستشو نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و ظرف‌ ها کثیف و لکه‌ دار باقی می‌ مانند. لذا کارشناسان نمایندگی تعمیرات ظرفشویی در تهران توصیه می ‌کنند انواع قرص، مایع جلادهنده، ژل، نمک و… را از برندهای معتبر انتخاب نمایید.

کثیف بودن محفظه داخلی ظرفشویی

پس از هر مرتبه شستشوی ظروف چربی ‌ها، ذرات ریز مواد غذایی، رسوبات آب و… در محفظه داخلی دستگاه تجمع می‌ یابند. بنابراین یکی از دلایل کثیف شستن ماشین ظرفشویی می‌ تواند آلودگی محفظه داخلی باشد. به همین دلیل لازم است هر چند وقت یک بار حدود ۳ لیوان سرکه سفید را در قسمت پایین محفظه بریزید. سپس دوشاخه ظرفشویی را به برق بزنید و اجازه دهید تا یک دور کامل کار کند. با این اقدام محفظه داخلی عاری از میکروب و کثیفی می ‌شود.

پایین بودن دمای آب

احتمال دارد تمیز نشستن ظروف در ظرفشویی به خاطر پایین بودن دمای آب باشد. زیرا آب ولرم یا سرد قدرت کافی برای از بین بردن لکه‌ های چربی و کثیفی ندارد. بهترین دما برای شستشوی ظرف‌ ها حدود ۵۰ درجه سانتی گراد است. اگر ماشین شما از مدل ‌های جدید باشد، فرآیند تنظیم دما را به طور کاملاً اتوماتیک انجام می ‌دهد. برای این که مطمئن شوید آب دمای مناسبی دارد، قبل از آغاز کار دستگاه شیر آشپزخانه را باز کرده و دمای آب را بررسی کنید.

تمیز نکردن فیلتر

در دستگاه‌ های امروزی دو نوع فیلتر وجود دارد. تمیز نکردن این قطعات باعث عدم خروج آب‌ های آلوده و کثیف شستن ماشین ظرفشویی می ‌شود. فیلتر در بخش پایین وسیله تعبیه شده است، بنابراین برای دسترسی به آن باید پوشش دستگاه را بردارید. سپس قطعه را بیرون بیاورید و یک شبانه روز در سرکه خیس کنید تا رسوبات و جرم ‌های تجمع یافته در آن از بین بروند. نهایتا فیلتر را از سرکه خارج نمایید و با یک مسواک قدیمی به خوبی بشویید.

مشکل در آبگیری

چنانچه شیر برقی ظرفشویی آسیب دیده باشد، آب به اندازه کافی وارد دستگاه نمی ‌شود، بنابراین طبیعی است که شستشوی ظروف به درستی انجام نگیرد. خرابی شیر ورودی و پارگی یا خمیدگی شلنگ ورودی نیز در بروز چنین ایرادی موثر هستند. در صورت مشکل در آبگیری لازم است از یک متخصص بخواهید وسیله شما را بررسی و قطعات معیوب را تعمیر کند.

انسداد بازوهای اسپری

بازوهای اسپری از جمله قطعات مهم دستگاه هستند که آب را در بخش ‌های مختلف محفظه می‌ پاشند. چنانچه منافذ بازوها مسدود شده باشند، آب به اندازه کافی اسپری نمی ‌شود، از این رو شاهد کثیف شستن ماشین ظرفشویی خواهید بود.

برای تمیز کردن بازوهای اسپری پیچ‌ های آن ها را باز کنید تا از وسیله جدا شوند. سپس از یک خلال دندان برای باز کردن سوراخ‌ ها کمک بگیرید. در مرحله بعد با استفاده از صابون و برس نرم تمام قسمت های بازوهای اسپری را بشویید. نهایتاً قطعات را زیر آب داغ شستشو دهید تا کاملا تمیز شوند.

پایین بودن فشار آب

اگر فشار آب ساختمان پایین باشد، عملیات آبرسانی به درستی انجام نمی ‌گیرد، به همین دلیل بقایای مواد غذایی همچنان روی ظروف باقی خواهند ماند. در این حالت برای برطرف کردن مشکل پیش روی خود باید از یک تکنسین بخواهید لوله ‌های آب را بررسی کند. چک کردن سیستم آبرسانی ظرفشویی نیز برای رفع چنین مشکلی ضروری است.

ایراد در محفظه مواد شوینده

اگر مخزن مواد شوینده ایراد داشته باشد، مواد شوینده به ظروف نمی ‌رسند. پس دور از انتظار نیست که با مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی مواجه شوید. در محفظه مواد شوینده فنری تعبیه شده که انسداد آن سبب می گردد مخزن عملکرد مناسبی نداشته باشد. در صورت مسدود بودن فنر می ‌توانید آن را با استفاده از صابون تمیز کنید. همچنین اگر فنر شکسته شده باشد، تعویض آن الزامی خواهد بود.

آسیب دیدن ترموستات و المنت

بعضی مواقع پس از خارج کردن ظروف از دستگاه لکه‌ های سفیدی روی آن ها دیده می‌ شود. از آنجا که علت اصلی ایجاد سفیدک گرم نشدن آب است، باید به خرابی ترموستات و المنت شک کنید. چنانچه آب مورد نیاز برای شستشو به خوبی گرم نشود، نمی‌ تواند مواد شوینده را در خود حل کند. از این رو شوینده ها به سطح ظروف می‌ چسبند و لکه‌ های سفید را به وجود می ‌آورند. در صورت خرابی ترموستات و المنت با ما تماس بگیرید.

اشکال در سیستم پمپ آب

سیستم پمپ ماشین ظرفشویی مجموعه ای از قطعات مختلف مانند فن، تسمه و… را شامل می‌ شود. از آنجا که سیستم پمپ وظیفه آبرسانی را بر عهده دارد، خرابی هر کدام از قطعات و اجزای آن باعث کثیف شستن ظرفشویی می شود. در چنین شرایطی پس از خارج کردن ظروف از دستگاه مشاهده می ‌کنید که هنوز کثیف هستند و بقایای مواد غذایی از بین نرفته اند‌. لذا باید از یک کارشناس درخواست کنید تا سیستم پمپ دستگاه شما را بررسی و در صورت لزوم تعمیر کند.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *