اشتراک گذاری

راهنمای خرید خمیر سیلیکون

همان طور که می دانید خمیر سیلیکونی جزو وسایل جانبی رایانه است که کمتر کسی در خرید آن دقت می کند و بسیاری نیز از اهمیت آن مطلع نیستند. اما نکته همین جاست. درست است که سخت افزار ها در رایانه ها بدون استفاده از خمیر سیلیکون نیز به کار خود ادامه می دهند اما بهتر است ریسک نکنید چرا که انتخاب خمیر سیلیکونی مناسب احتمال بروز آسیب و افزایش حرارت را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. بی توجهی به خرید خمیر سیلیکونی می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیری از جمله داغ کردن لپ تاپ و … شود که هزینه های هنگفتی را برای شما به دنبال دارد.

اساس انتخاب خمیر سیلیکونی مناسب چیست؟

به طور کلی برای انتخاب خمیر سیلیکونی با کیفیت باید به  ترکیبات سازنده آن دقت کنید. خمیر هایی که از منابع اولیه ارزان قیمتی مثل اکسید روی و سیلیکون ساخته شده اند به مراتب کارایی کمتری نسبت به سایرین دارند. اما برخی از صنعتگران از موادی چون آلومینیوم، نقره، گرافیت، نانوذرات کربن و …را با ترکیب درصدهای مختلف، برای افزایش کارایی و راندمان کار استفاده می کنند. البته در تهیه تمامی خمیر سیلیکون ها از سیلیکون به عنوان یک رسانای گرما استفاده می شود که به همین دلیل نیز به این نام شناخته می شوند. برای خرید خمیر سیلیکونی مناسب ابتدا باید با انواع آن آشنا شوید.

خرید خمیر سیلیکونی

انواع خمیر سیلیکونی

خمیرهای گرمایی در بازار به سه دسته تقسیم می شوند.

  • خمیر سیلیکونی بر پایه فلز (Metal Based)

 با توجه به نامگذاری این نوع از خمیر سیلیکونی، متوجه شده اید که از فلز در ساخت آنها استفاده شده است. از جمله این فلزات می توان به آلومینیوم و نقره اشاره کرد. همان طور که انتظار می رود این مدل ها رسانای خوبی برای گرما هستند. به همین دلیل خمیر سیلیکونی بر پایه فلز در بین رقیبان خود از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

اما نباید معایب آن را نیز نادیده گرفت. اگر قصد خرید خمیر سیلیکونی بر پایه فلز را دارید، پس باید در استفاده از آنها بسیار دقت کنید. اگر در هنگام استفاده، مقدار کمی از آن روی سایر قطعات بریزد به دلیل رسانا بودن باعث اتصال کوتاه می شوند. لازم به ذکر است که قیمت خمیر سیلیکونی بر پایه فلز از سایرین بیشتر است.

  • خمیر سیلیکونی بر پایه سرامیک ( Ceramic Based )

این محصولات به رنگ سفید و خاکستری هستند و در عناصر به کار رفته در آنها از ذرات سرامیک استفاده شده است. از مهم ترین مواد تشکیل دهنده ای که در این نوع خمیر های سیلیکونی استفاده شده است می توان به اکسید آلومینیوم و اکسید روی اشاره کرد. در برخی موارد نیز از  اکسید کربن که قیمت کمتری دارد استفاده شده است.خرید خمیر سیلیکونی بر پایه سرامیک مزایای خاص خودش را دارد.

خاصیت رسانایی سرامیک کمتر از فلزات است و اگر مقداری از آن روی سایر قسمت های سخت افزاری بریزد اتصال کوتاه ایجاد نمی شود. این خاصیت مهم ترین برتری خمیر سیلیکونی سرامیکی نسبت به فلزی است. اما باید به این نکته نیز اشاره کنیم که قدرت انتقال گرما در این نوع محصولات کمتر از مورد پیشین است که خود می تواند به عنوان یک فاکتور منفی در نظر گرفته شود.

  • خمیر سیلیکونی بر پایه کربن

خمیر های سیلیکونی کربنی از قدرت انتقال گرمای بالایی برخوردار هستند که همین امر باعث شده که قیمت آنها نسبت به سایر مدل ها بیشتر باشد. مواد سازنده این محصولات شامل : اکسید گرافیت ،گرد کربن و گاها میزان اندکی الماس است که خود می تواند یکی دیگر از دلایل قیمت بالاتر آنها باشد.

خمیر های کربنی رسانایی خوبی دارند ( در حد خمیر های فلزی یا حتی بیشتر) اما رسانای جریان الکتریسیته نیستند این دو فاکتور باعث شده که مرغوبیت و کیفیت این نوع از سایرین بیشتر باشد . طول عمر این محصولات حدود 8 سال است که باز هم نسبت به سایرین طول عمر بیشتری دارد. اگر شما قادر به پرداخت هزینه بیشتری برای خرید خمیر سیلیکونی هستید بی شک انتخاب خمیر سیلیکونی کربنی بهترین انتخاب خواهد بود.

خرید خمیر سیلیکونی برای مصرف شخصی

قبل از خرید خمیر سیلیکونی مناسب باید ماهیت استفاده آن در رایانه شخصی مشخص شود. اگر شما با رایانه خود عملیات سنگین انجام می دهید به طوری که فعالیت پردازنده و تراشه شتاب دهنده گرافیکی آن زیاد باشد، گرمای زیادی تولید می شود. با توجه به فشاری که به رایانه وارد می شود ، برای جلوگیری از آسیب های احتمالی بهتر است از خمیرهای سیلیکونی کربنی و فلزی استفاده کنید. اما اگر کاربری شما از رایانه شخصی پرفشار نیست و تنها به فعالیت های روتین می پردازید، انتخاب خمیر سیلیکونی سرامیکی انتخاب معقول تری است. بنابراین نسبت به کارایی که رایانه برای شما دارد اقدام به خرید خمیر سیلیکونی کنید.

نکاتی که باید در هنگام خرید خمیر سیلیکونی به آنها دقت کنید

قبل از انتخاب خمیر سیلیکونی، حتما نوع کاربری رایانه شخصی خود را مشخص کنید. از برندهای مطرح در خط تولید خمیر سیلیکونی می توان دیپ کول، گرین، کولر مستر، ترمالتیک و … نام برد. بهتر است از خمیری استفاده کنید که بتوان در چند مرحله از آن استفاده کرد. برخی از محصولات به گونه ای بسته بندی شده اند ( مثلا در پک های پلاستیکی) که تنها یک باز از آنها می توان استفاده کرد. اما در برخی دیگر که در کاسه بسته بندی شده اند می توان پس از یک بار استفاده باقی مانده خمیر را در یک نوبت دیگر استفاده کرد.

سخن آخر

با توجه به توضیحات بالا برای شما روشن شده است که استفاده از خمیر سیلیکونی چقدر برای رایانه شما و سلامت سخت افزار هایی که گرما تولید می کنند مهم و ضروری است. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که به دلیل دقت بالایی که در هنگام استفاده از خمیر سیلیکونی باید به خرج بدهید بهتر است که از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. چنانچه خودتان تمایل به انجام این کار دارید ما خرید خمیر سیلیکونی سرامیکی را پیشنهاد می کنیم. که اگر به صورت اتفاقی قطره ای از آن روی مادربردتان ریخت اتصال کوتاه ایجاد نشود.

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩